Trwa ładowanie...

Przed trybunałem ONZ ruszył proces oskarżonych o zabójstwo byłego premiera Rafika Haririego

Przed specjalnym trybunałem ONZ ds. Libanu, na przedmieściach Hagi, rozpoczął się proces czterech oskarżonych o zabójstwo byłego libańskiego premiera Rafika Haririego w zamachu bombowym w 2005 roku. Proces ruszył pod nieobecność oskarżonych.

Share
Przed trybunałem ONZ ruszył proces oskarżonych o zabójstwo byłego premiera Rafika Haririego
Źródło: AFP, Fot: Special Tribunal for Lebanon
dvmqelj

Czterej mężczyźni, członkowie szyickiego Hezbollahu, są oskarżeni o zaplanowanie zamachu w libańskiej stolicy, Bejrucie, który zaprowadził Liban na skraj wojny domowej. W eksplozji ładunku wybuchowego ukrytego w ciężarówce 14 lutego 2005 roku zginął Hariri, który dążył do uwolnienia swego kraju spod wpływów Syrii, i ponad 20 innych osób. Ponad 200 ludzi odniosło obrażenia.

Przywódca Hezbollahu szejk Hasan Nasrallah odrzucił te zarzuty i odmówił wydania podejrzanych.

dvmqelj

Podejrzani są na wolności mimo międzynarodowych nakazów aresztowania. Główny sędzia David Re poinformował w czwartek, że prokuratura wezwie setki świadków w procesie, który zapewne potrwa kilka miesięcy. W Hadze obecny jest syn Haririego, Saad, również były libański premier, który wraz z członkami rodzin innych ofiar ma uczestniczyć w procesie.

Według prokuratury Mustafa Badreddine i Salim Ajjasz są oskarżeni o przygotowanie planu zamachu, w którym zginął Hariri. Asadowi Sabrze i Hasanowi Oneisi zarzuca się dostarczenie telewizji Al-Dżazira sfabrykowanego nagrania wideo, w którym zamach przypisano fikcyjnemu ugrupowaniu.

W dniu rozpoczęcia procesu w libańskim mieście Hermel, niedaleko granicy z Syrią, doszło do zamachu bombowego przed siedzibą lokalnego rządu. Zginęło co najmniej trzech ludzi oraz zamachowiec, a ponad 20 odniosło obrażenia. Zdominowane przez ludność szyicką miasto Hermel jest uważane za bastion Hezbollahu.

Rafik Hariri - biznesmen, miliarder i polityk - zasłużył się odbudową Libanu po 15 latach wojny domowej i próbował ograniczyć syryjskie wpływy w swym kraju. Jego zabójstwo doprowadziło do masowych protestów nazwanych cedrową rewolucją, które doprowadziły do wycofania wojsk syryjskich z Libanu.

Trybunał ds. Libanu został utworzony w 2007 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

dvmqelj

Podziel się opinią

Share
dvmqelj
dvmqelj
Więcej tematów