Trwa ładowanie...

Przecieki na maturze z polskiego? Stanowcze słowa dyrektora CKE

Matura 2021 z polskiego może zostać zapamiętana nie tylko z powodu mniejszego zakresu materiału, ale również z powodu przecieku, do którego mogło dojść w poniedziałek rano. Dyrektor CKE skomentował już kwestię niepokojących trendów w Google i poinformował o dalszych krokach.

Share
Matura z polskiego 2021. Dyrektor CKE komentuje sprawę ewentualnego przecieku
Matura z polskiego 2021. Dyrektor CKE komentuje sprawę ewentualnego przeciekuŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1d7ag8

We wtorek rano w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że maturzyści mogli mieć wcześniej dostęp do arkusza CKE z języka polskiego. Dowodem na to miał być nietypowy wzrost zainteresowania hasłem "Lalka ambicja" w wyszukiwarce Google.

Analizując wykres z Google Trends widać, że użytkownicy z Podlasia, i w mniejszym stopniu z Mazowsza, chwilę po godzinie 7 rano zaczęli wpisywać w wyszukiwarkę hasło "Lalka ambicja". Zainteresowanie spadło tuż przed godziną 8 rano.

Matura 2021. Przecieki z polskiego? Dyrektor CKE komentuje

Onet o komentarz w tej sprawie poprosił dyrektora CKE Marcina Smolika. - Wyszukiwania w Google Trends działają na zasadzie porównywania częstotliwości i wyszukiwania fraz względem innych miejscowości. I faktycznie trochę podejrzanie wygląda to, że frazy dotyczące tematu rozprawki na tegorocznej maturze dotyczyły początkowo jednego województwa - zaznaczył Smolik.

d1d7ag8

Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat

Przed rokiem doszło do bardzo podobnej sytuacji, dlatego w tym roku CKE wyznaczyła nowe zasady bezpieczeństwa podczas odbierania przesyłki z arkuszami. - W tym roku dyrektor szkoły ma obowiązek odebrać arkusze z innym członkiem zespołu egzaminacyjnego, czyli muszą być dwie osoby odbierające arkusze - poinformował Smolik.

Dyrektor CKE podkreślił, że jeżeli ewentualny przeciek pochodzi z którejś ze szkół, to mamy do czynienia ze złamaniem prawa. - Jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to w tej chwili oszukuje nie tylko dyrektor, ale też inni nauczyciele, co jest po prostu niegodne ze wszystkich miar i jest złamaniem przepisów prawa. Nie chodzi o to, że nie ufamy dyrektorom, ale widzimy, że coś niepokojącego się wydarzyło - podsumował Smolik.

d1d7ag8

Dyrektor CKE dodał również, że w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwym przecieku sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1d7ag8

Podziel się opinią

Share
d1d7ag8
d1d7ag8
Więcej tematów