Trwa ładowanie...
iran
22-01-2010 17:17

Przebierają się za kobiety, by zdenerwować władze

Od miesiąca w internecie można znaleźć setki zdjęć młodych Irańczyków przebranych w kobiece chusty. Nie robią tego dla zabawy czy żartu. Irańska opozycja protestuje w ten sposób przeciwko aresztowaniu studenta z Teheranu, którego władze chciały ośmieszyć, ubierając w kobiecy strój.

Przebierają się za kobiety, by zdenerwować władzeŹródło: Internet
d23jl8q
d23jl8q

Madżid Tavakoli został zatrzymany w grudniu zeszłego roku z powodu przemówienia, które wygłosił podczas demonstracji studentów w Teheranie. W płomiennej mowie Madżid nawoływał naród irański do tego, by upomniał się o wolność i odebrał władzę prezydentowi, który sięgnął po nią - zdaniem protestujących i wielu niezależnych obserwatorów - w wyniku fałszerstw.

Krótko potem Madżid został aresztowany i oskarżony o nawoływanie do obalenia władzy. Dzień po aresztowaniu rządowe media zaczęły pokazywać zdjęcie studenta przebranego w kobiecy hidżab. Zdaniem policji, w przebraniu kobiety chciał on uniknąć aresztowania. Koledzy nie dali wiary służbom rządowym.

Rozpoczęła się kampania solidarności z Madżidem Irańczycy w kraju i za granicą zaczęli się przebierać w hidżaby i zamieszczać swoje zdjęcia w internecie. „Wszyscy jesteśmy Madżidami” – twierdzą opozycjoniści.

W portalach społecznościowych (np. tutaj)
pojawiły się apele o pisanie listów do władz z żądaniem uwolnienia Madżida.

d23jl8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23jl8q
Więcej tematów