Trwa ładowanie...
d1qnpw4

Prymas wzywa do pamięci o tych, którzy odeszli

Do pamięci o tych, którzy odeszli, zwłaszcza o wybitnych i zasłużonych Polakach, którzy walczyli o wolność i tworzyli genialne dzieła - wezwał prymas Polski, kardynał Józef Glemp w orędziu telewizyjnym, wygłoszonym w przededniu dnia Wszystkich Świętych.

Share
d1qnpw4

- Duch, który objawił się w tylu dziełach wybitnych i zasłużonych Polaków, pozostał w społeczeństwie. Przecież my żyjemy dorobkiem tych, którzy walczyli o wolność, którzy tworzyli genialne dzieła, którzy ukazywali nam hart ducha i męstwa, ofiarność i wielką miłość heroiczną - podkreślił kard. Glemp.

TVP 1 nagrywała orędzie w podziemiach archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Nawiązując do tego, prymas podkreślił, że znajdują się w nich grobowce biskupów, którzy prowadzili lud w wierze do Boga, ale także grobowce ludzi zasłużonych dla Ojczyzny, m.in. króla Stanisława Augusta, prezydentów: Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, a także wielkich artystów: pisarza Henryka Sienkiewicza, czy pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego.

Prymas dodał, że są one przypomnieniem, że odwiedzając groby, przychodzimy do ciała, ale myślimy o duchu. - Przecież ten duch, który tkwił w nich, to była jakaś potęga, która pozostała i pozostawiła jakiś ślad w naszym narodzie - podkreślił.

- Otóż my dzisiaj zanosimy modlitwy za nich, ale sami chcemy się uczyć prawdy o nas samych, bo to jest prawda o człowieku: kim on jest, jak jest jego godność, jego przeznaczenie i dalsza droga powrotu do tego, który go stworzył - mówił prymas.

d1qnpw4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qnpw4
d1qnpw4
Więcej tematów