PolskaPrymas przeciwny likwidacji urzędu prymasowskiego

Prymas przeciwny likwidacji urzędu prymasowskiego

Prymas Polski kardynał Józef Glemp jest
przeciwny likwidacji urzędu prymasowskiego. Urząd ten w Polsce
wyróżnia się swoją długoletnią tradycją - podkreśla kard. Glemp.

Kardynał Glemp, podsumowując swoją posługę biskupią w Warszawie, sprzeciwił się pojawiającym się pomysłom likwidacji urzędu prymasa, ponieważ - jak zaznaczył hierarcha - jest on "ośrodkiem jedności" dla Kościoła i narodu.

Funkcja prymasa - jak wyjaśnił kard. Glemp - choć nie wiąże się z żadną jurysdykcją, to jednak ma za sobą wielki dorobek wypracowany przez jego poprzedników, zwłaszcza w ostatnim stuleciu, a szczególnie przez Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Według kardynała Glempa, rola prymasa jest głęboko osadzona w rzeczywistości narodu i państwa. W "hierarchii precedencji" zajmuje on piąte miejsce w państwie, po prezydencie, premierze oraz marszałkach Sejmu i Senatu. Dodał, że rezygnacja z tego dorobku byłaby szkodliwa.

Glemp podkreślił, że zredukowanie prymasostwa tylko do biskupa gnieźnieńskiego i przejęcie stylu europejskiego prawa kanonicznego to jest równanie w dół - równanie ku niższemu.

Kardynał Glemp jest zwolennikiem koncepcji, aby przyszły prymas - niezależnie, skąd będzie pochodził - był związany z Gnieznem. Jest jasne, bo stamtąd wywodzi się prawdziwe prymasostwo. Ale jednocześnie byłoby lepiej, żeby rezydencja prymasa była w Warszawie, ponieważ w stolicy znajduje się centrum życia religijnego, kościelnego, które ma swoje styki z życiem społecznym, narodowym, politycznym i kulturalnym - uważa prymas.

W ocenie prymasa, szkoda bowiem byłoby tracić tak wypracowaną pozycję, której "nie osiągnie wybierany na kadencje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)