Trwa ładowanie...
d2pu9j7
24-12-2003 20:30

Prymas: potrzeba nam modlitwy

Kościół ma prawo i obowiązek powiedzieć
głośno i otwarcie: potrzeba nam modlitwy! Potrzeba nam uproszenia
pomocy Bożej - powiedział prymas Polski kard. Józef Glemp w
wieczór wigilijny do Polaków w orędziu telewizyjnym na Boże
Narodzenie i Nowy Rok.

d2pu9j7
d2pu9j7

"Obecnie stajemy przed dwiema wielkimi intencjami naszych modlitw. Po pierwsze: o ład i praworządność w naszej Ojczyźnie. Po drugie: o czuwanie Opatrzności Bożej nad integrującą się Europą. Te dwie wielkie sprawy, w których ujawnia się bezradność ludzka, potrzebują naszej zorganizowanej, wytrwałej i ufnej modlitwy" - powiedział prymas.

Kard. Glemp dodał jednocześnie, że "Opatrzność Boża polega na tym, że stwórcza potęga Boga rozciąga się dalej na stworzenie i powoduje jego trwanie, wzrost i doskonalenie". "Winniśmy nabrać przekonania, że idą lepsze czasy, taka bowiem jest logika nadprzyrodzonej nadziei. Wyzwania są duże i trudne, ale czasy idą lepsze" - powiedział prymas.

Nawiązując do świąt Bożego Narodzenia, zaznaczył, że "są to święta oplecione tradycją" i "trudno przeżywać je inaczej niż włączając się w sposób pielęgnowany w narodzie".

"Do obyczaju tych świąt należy złożyć sobie życzenia. Wyrażamy je niekiedy zbiorowo, życząc całym wspólnotom zdrowia i szczęścia, a niekiedy osobiście i bezpośrednio - najbliższym. Przyłączam się do tych, którzy składają życzenia Rodakom znajdującym się poza krajem; myślę o placówkach dyplomatycznych rozsianych po całym świecie; o żołnierzach w Iraku i w innych krajach; o szukających pracy w dalekich ziemiach" - powiedział prymas.

d2pu9j7

Według niego, "głównie jednak dzielimy się uczuciami świątecznych przeżyć z najbliższymi". "Wielu naszych współbraci przyłapuje się na tym, że ci najbliżsi są bardzo dalecy. Antagonizmy, urazy, dąsanie się, kłótnie lub ponure milczenia można stwierdzić w bardzo wielu rodzinach. Młodzi uciekają z domu, średni wiekiem siedzą jak mumie przy telewizorach, a starsi, pełni goryczy, poszukają słuchacza, aby wylać swe żale i ponarzekać. Dużo narzekamy! Czy tylko starsi narzekają? Co się z nami dzieje, co się z nami stało?" - pytał prymas.

Jego zdaniem, "rzeczywiście, nie możemy oczu zamykać na ludzką biedę, na fakt istnienia bezrobotnych i bezdomnych, na krzywdę i lekceważenie od tych, którzy obfitują w dobrobyt, a niekiedy są przy władzy". "Patrząc jednak na polskie miasta, na rozjarzone kolorami uliczne witryny, na ludzi obładowanych, wychodzących z supermarketów, trudno mówić o polskiej biedzie. Czego więc najbardziej nam potrzeba? Słyszy się powszechną odpowiedź: pieniędzy! Czyżby? Pieniądze nie zaspokoją całej biedy. Przede wszystkim istnieje bieda duchowa, na skutek której pieniądze są źle wydawane. Tak dzieje się także w innych państwach" - uważa prymas. Na postawione przez siebie pytanie, czego w takim razie nam potrzeba, odpowiedział: "potrzeba nam modlitwy!".

d2pu9j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pu9j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj