PolskaPrymas: pielgrzymka to forma modlitwy

Prymas: pielgrzymka to forma modlitwy

Pielgrzymka jest jedną z form modlitwy -
powiedział prymas Polski kardynał Józef Glemp do uczestników 23.
Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną
Górę, którzy zebrali się w warszawskim kościele św.
Anny na mszy przed wyruszeniem do Częstochowy.

05.08.2003 09:00

"Nie jest to wyprawa turystyczna, tylko modlitwa, która jest bardzo głęboka w swojej treści" - powiedział prymas.

Prymas zaznaczył, że pielgrzymka to także "pewne oczekiwanie przygody, spotkanie nowych ludzi, wypróbowanie siebie, swoich sprawności, odporności". Jednak za tym wszystkim ma iść "wysiłek duchowy".

"Życzę wszystkim - duchownym, pielgrzymom, wam, młodym ludziom, którzy idziecie - tej siły, abyście mogli korzystać z pielgrzymki jako radosnej i ludzkiej, we wzajemnej pomocy i w tym wszystkim, co pielgrzymka niesie jako piękno przechodzenia przez kraj spracowany, czasem utrudzony, gnębiony bezrobociem" - powiedział prymas do tłumnie zebranych przed i w kościele św. Anny.

Tegorocznym hasłem przewodnim pątników są słowa: "Umiłować Chrystusa w Duchu Świętym". W pielgrzymce - jak obliczają jej organizatorzy - bierze udział około pięciu tysięcy osób.

"Idę już po raz dziesiąty. Pierwszy raz poszłam razem z rodziną, chciałam zobaczyć, jak się pielgrzymuje do Częstochowy. Teraz chodzę co roku, głównie z potrzeby duchowej. Mam też swoje intencje. Poza tym pielgrzymka to wspaniała przygoda" - powiedziała jedna z pątniczek.

"Trzeciego, czwartego dnia pielgrzymki przychodzi kryzys" - wyznała inna dziewczyna, która już siódmy raz udaje się do Częstochowy. "Człowiek myśli, że fizycznie nie podoła, czasami załamuje się psychicznie. Wtedy trudno jest znieść trudy pielgrzymowania. Ale jak powie się sobie, że przeszło się już jedną trzecią trasy, to nastraja to pozytywnie i z bożą pomocą na pewno się uda. Wtedy zmęczenie mija" - dodała.

"Idziemy pierwszy raz. Zostałyśmy zachęcone przez koleżanki. Dowiedziałyśmy się od nich, że jest bardzo fajnie. Postanowiłyśmy trochę swoją wiarę umocnić" - powiedziały trzy harcerki.

Po mszy pielgrzymi wyruszyli z Placu Zamkowego na szlak pątniczy.

Od 1981 roku młodzież akademicka i ze szkół średnich Archidiecezji Warszawskiej pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym, przez długi czas zapomnianym, szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z głębokimi przeżyciami religijnymi, zwanym drogą zapomnianych pielgrzymek.

Pątniczy szlak, liczący blisko 300 km, prowadzi przez sanktuaria w Niepokalanowie, Miedniewicach, Smardzewicach, Sulejowie, Gidlach i Mostowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)