ŚwiatPrymas: nauczanie Jana Pawła II lekarstwem na choroby świata

Prymas: nauczanie Jana Pawła II lekarstwem na choroby świata

Prymas Polski Józef Glemp powiedział w Lublinie, że nauczanie Jana Pawła II jest remedium na współczesne zagrożenia w świecie. Prymas uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podczas której uczelnia ta przyjęła uroczyście imię Jan Pawła II.

16.10.2005 | aktual.: 16.10.2005 16:14

W Polsce mamy wielki szacunek dla wartości nauczanych przez Jana Pawła II przede wszystkim dlatego, że widzimy je jako remedium na zagrożenia poprawnego wzrostu młodego pokolenia, jako lekarstwo na choroby świata, zwłaszcza na porażenie sumienia - powiedział prymas.

Kardynał Glemp podkreślił, że rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża jest w sposób szczególny obchodzona w Polsce. Byłoby dziwne, gdyby tak nie było. Nasza pamięć o Janie Pawle II ma nie tylko zabarwienie patriotyczne, ale także głęboko humanistyczne i katolickie. Sentymenty osłabną, ale dla uczciwych pozostanie solidna idea oparcia się na wartościach trwałych, tak ochoczo zwalczanych przez zwolenników względności i permisywizmu - powiedział.

Jego zdaniem sięganie do nauczania papieża Polaka jest potrzebne, zwłaszcza "w czasach powszechnej mody na to, że z każdego działania musi płynąć zysk finansowy".

Oto puszysta, zadbana pani skarży się przed kamerami, że nie ma pieniędzy na chleb, bo musi kupować leki dla dziecka. Dziecko żyje, ale z wadami, bo nie udostępniono badań prenatalnych, które pozwoliłyby legalnie usunąć płód. Dziecko żyje, ale niech ono przynosi dochody, wypłaty ponad miliona zł. To są fakty tak ustawiane, że z nich tworzy się kompleks różnych spraw medycznych, etycznych, ekonomicznych, ideowych, rodzinnych. Jakże to trudna sprawa, kiedy zaczynają rządzić światem tendencje czy ideologie, które nie mają na celu szacunku dla człowieka - powiedział.

Tegoroczna inauguracja, 88. roku akademickiego w KUL, połączona była z uroczystym przyjęciem imienia Jana Pawła II. Uchwałę w tej sprawie senat KUL podjął 4 kwietnia 2005 r., w dwa dni po śmierci papieża Polaka. Napis "Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II" na frontonie uczelni odsłonili wielki kanclerz KUL abp Józef Życiński oraz rektor uczelni ks. prof. Stanisław Wilk. Jesteśmy świadomi, że to imię zobowiązuje, że stanowi wyzwanie dla wszystkich pracowników uczelni i wszystkich studentów. To imię zobowiązuje nas do wierności jego przesłaniu, do rozwijania jego myśli i do dawania świadectwa, jak należy służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie - powiedział ks. prof. Wilk.

W uroczystości wzięło udział liczne grono biskupów, m.in. hierarchowie Kościoła grekokatolickiego z Ukrainy. Byli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy różnych uczelni, przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r., w okresie, gdy po zaborach odradzała się wolna Polska. Obecnie na jego ośmiu wydziałach studiuje ponad 20 tys. studentów, a wykłada blisko tysiąc nauczycieli akademickich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)