Trwa ładowanie...
d28wsyi

Prymas Glemp: nie ma antyjudaizmu, jest antypolonizm

Prymas Józef Glemp w rozmowie z KAI w poniedziałek powiedział, że nie dostrzega w Polsce niechęci do wiary żydowskiej ani też nigdy dotąd nie zauważył takiego zjawiska jak antyjudaizm. Jednocześnie podkreślił, że zwraca uwagę na antypolonizm, który - według niego -przejawiają obecnie niektóre środowiska żydowskie.

d28wsyi
d28wsyi

Kardynał Glemp powiedział, że 27 maja w Warszawie Episkopat chce przeprosić przede wszystkim Boga, ale także wszystkich pokrzywdzonych, za tych polskich obywateli, którzy uczynili zło obywatelom wyznania mojżeszowego.

W trakcie wywiadu prymas zastanawiał się, czy Żydzi nie powinni uznać, że są winni wobec Polaków, w szczególności za okres współpracy z bolszewikami, za współdziałanie w wysyłkach na Sybir, za kierowanie Polaków do więzień, za degradację wielu swych współobywateli?.

Według kardynała, książka prof. Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" pisana jest wyraźnie na zamówienie. Prymas nie zgadza się z sugestiami Grossa, że zbrodnia w Jedwabnem miała podłoże wyznaniowe. Zdaniem kardynała Glempa, prezydent Kwaśniewski nie ma formalnego tytułu, by przepraszać w imieniu narodu. (mk)

d28wsyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28wsyi
Więcej tematów