Protezy nóg łączą się ze sobą przez Bluetooth
Radiowe łącze Bluetooth, podobne do używanego w bezprzewodowych zestawach słuchawkowych, może wspomóc mechaniczne protezy nóg. Z technologii tej korzystają m.in. amerykańscy żołnierze, ranni w wojnie w Iraku.
Mechaniczne protezy są wyposażone w uproszczone procesory, które informują mechaniczne stawy o nacisku mięśni ud. Wtedy, zgodnie z życzeniem idącego, protezy zaczynają się poruszać.
Obie sztuczne nogi porozumiewają się ze sobą za pomocą łącza radiowego. W ten sposób synchronizują swój ruch i dopasowują go do powierzchni, po której się porusza ich właściciel, np. czy idzie po płaskim terenie, po schodach, z górki lub pod górkę.
Trzydziestoletni żołnierz Joshua Bleill został ranny w Iraku ponad rok temu. Jego samochód najechał na minę-pułapkę. Po wypadku lekarze musieli amputować jego nogi ponad kolanami. Obecnie, dzięki mechanicznym protezom mężczyzna chodzi samodzielnie. Jest jednym z dwóch pacjentów wojskowego szpitala, którzy testują protezy wyposażone w łącze Bluetooth.
Protezy naśladują nawzajem długość swoich kroków i siłę wkładaną w marsz pod górę, w dół. Stawiając opór za pomocą moich mięśni mogę nimi sterować, a także je zatrzymać - mówi Bleill, który przechodzi rehabilitację i testuje nowe protezy z wojskowym szpitalu Walter Reed Army Medical Center.