Trwa ładowanie...

Protesty w Hongkongu. Demonstranci wrzucili do stacji metra koktajle Mołotowa

- Stacja jest uszkodzona, ale nikt nie ucierpiał – takie informacje przekazały władze w Hongkongu po tym, jak demonstrujący wrzucili do stacji koktajle Mołotowa. Sobota to kolejny dzień prodemokratycznych demonstracji w mieście.

Protesty w Hongkongu. Demonstranci wrzucili do stacji metra koktajle MołotowaŹródło: SPL/East News, fot: eastnews
dv5b1y9
dv5b1y9

W wyniku ataku koktajlami Mołotowa stacja metra Kowloon Tong jest poważnie uszkodzona. W manifestacji, która przeszła ulicami właśnie dzielnicy Kowloon, uczestniczyły tysiące osób. Marsz miał być pokojowy.

Metro w Hongkongu zostało zniszczone także w wyniku aktów przemocy w trakcie poprzednich protestów i do piątku było zamknięte. Dziennie podziemna kolej w tym mieście przewozi 5 mln pasażerów.

Hongkong. Protesty przeciwko rządowi i zmianom w prawie

Na ulice Hongkongu ponownie wyszły tysiące demonstrantów. Sobotni protest w Hongkongu nie jest aż tak liczny, jak demonstracje zorganizowane w zeszłym tygodniu - zauważa agencja AP.

dv5b1y9

- Policja ostrzegła uczestników zamieszek, aby natychmiast zaprzestali wszelkich nielegalnych działań. Potępiamy wszelkie akty przemocy i dokładnie zbadamy sprawę - podały po rozruchach władze w Hongkongu.

Japońska agencja Kyodo zwróciła uwagę, że część protestujących miała zakryte twarze, co jest niezgodne z ogłoszonym niedawno zakazem. "Noszenie masek to nie przestępstwo" - miał skandować tłum.

Protestujący żądają wycofania obecnie zawieszonego projektu zmian prawa, który umożliwia m.in. ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych.

Demonstracje mieszkańców Hongkongu wynikają z braku zaufania do chińskiego wymiaru sprawiedliwości i poczucie, że rząd centralny stopniowo ogranicza autonomię Hongkongu - komentują eksperci.

dv5b1y9

Władze w Hongkongu obiecały niedawno, że wycofają kontrowersyjny projekt, ale nie przychyliły się do pozostałych postulatów protestujących, w tym powołania niezależnej komisji do zbadania działań rządu i rzekomych przypadków nadużycia siły przez policję, uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów i demokratycznych wyborów władz regionu.

Hongkong. Największy kryzys polityczny od ponad 20 lat

Trwające od czerwca demonstracje pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do Chin w 1997 roku. Najnowszą eskalację protestów i przemocy wywołał zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji.

4 i 5 października po ogłoszeniu tego zakazu grupy radykalnych demonstrantów niszczyły i podpalały stacje metra, oddziały banków i sklepy. 6 października w pokojowym marszu protestu uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, a po interwencji policji doszło do kolejnych starć.

Źródło: dziennik.pl

dv5b1y9

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

dv5b1y9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5b1y9
Więcej tematów