Trwa ładowanie...
d33uniw

Hongkong. Lotnisko wciąż sparaliżowane

Hongkong jest odcięty od ruchu lotniczego kolejny dzień z rzędu. Masowe protesty, które do tej pory odbywały się na ulicach miasta, przeniosły się na tamtejsze lotnisko. Jeden z największych portów lotniczych świata jest sparaliżowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hongkong jest odcięty od ruchu lotniczego kolejny dzień z rzędu
Hongkong jest odcięty od ruchu lotniczego kolejny dzień z rzędu (East News, Fot: AP/Associated Press)
d33uniw

Hongkong coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Protestujący przeciwko nadużyciom policji wrócili na tamtejsze lotnisko i uniemożliwili pasażerom przedostanie się do strefy odlotów.

Mieszkańcy metropolii oblegają port lotniczy i odgradzają się wózkami bagażowymi od służb porządkowych. Do budowy barykad używają też bagaży uwięzionych na lotnisku - niektórzy z nich próbują opuścić Hongkong od piątku.

Hongkong odcięty od świata. Protestujący okupują lotnisko

Protestujący mają też nowy rekwizyt - opaskę na oko. Ma symbolizować ich towarzyszkę, która została raniona gumową kulą podczas demonstracji i może stracić oko.

d33uniw

Zobacz też: Zamknięcie lotniska to początek. Niepokojące nagranie świadka

Protest przeciw polityce władz, które gromadziły ponad milion mieszkańców, teraz skupiają się przeciwko brutalności policji. Z każdym kolejnym dniem protestów funkcjonariusze działali coraz bardziej zdecydowanie, by zniechęcić ich uczestników. Przez to rośnie liczba rannych.

Źródło: Agencja Forum

Hongkong odcięty od świata. O co chodzi protestującym?

Mieszkańcy Hongkongu wyszli na ulice w czerwcu, po tym jak lokalne władze wyraziły gotowość na specjalną umowę ekstradycyjną z Chinami. Choć została ona zawieszona, Pekin coraz mocniej domaga się stopniowej integracji Hongkongu z resztą terytorium kraju.

d33uniw

Coraz częściej mówi się nawet o interwencji wojskowej. "Nie mylcie naszej powściągliwości ze słabością" - ostrzegli pod koniec lipca przedstawiciele Chin. W 1997 roku Pekin zobowiązał się na 50 lat pozostawić władzom Hongkongu autonomię we wszystkich obszarach poza polityką zagraniczną i militarną.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33uniw

Podziel się opinią

Share

d33uniw

d33uniw
Więcej tematów