Trwa ładowanie...

Protest sędziów. Odmówili i wyszli. Kolegium Sądu Najwyższego zerwane

Ośmioro sędziów opuściło posiedzenie Kolegium Sądu Najwyższego. W oświadczeniu zapowiedzieli, że nie będą brać udziału w pracach Kolegium SN do czasu całkowitego zaprzestania działalności Izby Dyscyplinarnej.

Share
Protest sędziów. Odmówili i wyszli. Kolegium Sądu Najwyższego zerwaneProtest sędziów. Odmówili i wyszli. Kolegium Sądu Najwyższego zerwaneŹródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK, REPORTER
d2tas4z

Od pracy w Kolegium SN wstrzymali się przedstawiciele zarówno Izby Cywilnej, jak i Izby Karnej oraz Izby Karnej SN. Chodzi o Dariusza Dończyka, Agnieszkę Piotrowską, Michała Laskowskiego, Jarosława Matrasa, Barbarę Skoczkowską, Piotra Prusinowskiego, Bohdana Bieńka i Krzysztofa Rączkę.

Sędziowie wyjaśnili w oświadczeniu, że wstrzymują się od udziału w pracach Kolegium SN do czasu całkowitego zaprzestania działalności Izby Dyscyplinarnej.

Domagają się tym samym wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE i zobowiązał polskie władze do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN.

d2tas4z

Zobacz też: "Kradną, ale się dzielą". Zgorzelski ostro o PiS

Prezes Izby Karnej SN Michał Laskowski, jeden z sędziów, którzy opuścili posiedzenie kolegium, powiedział PAP, że jest to jedyna dostępna forma protestu przeciwko funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej.

"Nie możemy akceptować lekceważenia prawa"

- Nie chodzi o to, że nie chce się nam rozstrzygać różnych spraw, tylko my nie mamy już innej możliwości wyrażenia swojej opinii. Nie możemy akceptować lekceważenia prawa, czy działania bezprawnego. A mielibyśmy siedzieć w Kolegium i obradować o ważnych sprawach, akceptując to de facto - wyjaśnił sędzia.

d2tas4z

- Chcemy uzdrowienia tej sytuacji, bo do tej pory słyszymy tylko zapowiedzi - dodawał w rozmowie z TVN24, wyjąśniając powody protestu.

W komunikacie na stronie SN poinformowano natomiast, że przez wstrzymanie prac przez sędziów "uniemożliwiono wejście w życie nowego regulaminu pracy w Sądzie Najwyższym, zatrudnienie dwóch osób na wakujących stanowiskach kierowniczych oraz przyjęcie nowego podziału czynności".

d2tas4z

Źródła: Twitter, PAP, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tas4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tas4z
d2tas4z
Więcej tematów