Trwa ładowanie...

"Towarzyszu Horała!". Przyjechali na Wiejską z wielkimi transparentami

Przed Sejmem ruszył protest przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kilkadziesiąt mieszkańców kilku gmin obawia się utraty swoich gospodarstw. Demonstrujący uderzają m.in. w odpowiedzialnego za realizację projektu Marcina Horałę.

Protest przed SejmemProtest przed SejmemŹródło: WP, fot: Wirtualna Polska
d1rp9eq
d1rp9eq

W piątek ogłoszono zakończenie programu dobrowolnego skupu gruntów pod budowę CPK. Mieszkańców, którzy się nie zgłosili, czeka wywłaszczenie. Ten etap rozpocznie się po tym, jak spółka otrzyma decyzję lokalizacyjną dla lotniska, co ma wydarzyć się do końca roku.

Wielu mieszkańców się na to nie zgadza - nie chcą bowiem stracić gospodarstw, w których mieszkają całe życie. Po godz. 9 na ulicy Wiejskiej rozpoczęła się pikieta, w której biorą udział protestujący z m.in. Teresin, Wiskitek, Brzezin, Mszczonowa, Żyrardowa, Baranowa czy Palowic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Protest przed Sejmem przeciwko budowie CPK

Protestujący podkreślają, że rząd bezzasadnie ich straszy wywłaszczeniem. - CPK nie ma decyzji środowiskowej, nie ma decyzji lokalizacyjnej. Na jakiej podstawie straszą ludzi? - pyta jeden z uczestników pikiety w rozmowie z RMF FM.

d1rp9eq

Demonstrujący podkreślają także, że stawka, którą rząd proponował za grunty, była stanowczo za niska.

Mieszkańcy wielu gmin nie zgadzają się na budowę CPK WP
Mieszkańcy wielu gmin nie zgadzają się na budowę CPKŹródło: WP, fot: Wirtualna Polska

Manifestujący mają z sobą m.in. transparenty uderzające w Marcina Horałę, który odpowiada za realizację projektu CPK. "Towarzyszu Horała! Masz tu rower, stare buty, nie rób tu poruty" - napisano na jednym z nich.

Kiedy rozpocznie się budowa CPK?

Horała zapowiadał w lutym, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się latem. Mają być prowadzone na gruntach, które zostały dobrowolnie sprzedane CPK.

d1rp9eq

Podkreślał także, że wszyscy otrzymają za swoje nieruchomości pieniądze. - Warunki wykupu, program dobrowolnych nabyć, później odszkodowania za wywłaszczenia w programie CPK są lepsze niż we wszystkich innych do tej pory prowadzonych programach, takich jak budowa autostrad - mówił.

Pełnomocnik rządu zapewniał, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego zakończy się w 2027 roku. - Kwestia komercyjnego użytkowania to już decyzja linii lotniczych - mówił.

Na protest przyjechali nie tylko mieszkańcy mazowieckich gmin WP
Na protest przyjechali nie tylko mieszkańcy mazowieckich gminŹródło: WP, fot: Wirtualna Polska

Krytyczny raport NIK. Możliwe opóźnienie

Proces budowy CPK został skrytykowany w raporcie Najwyższej Izbie Kontroli, w którym wskazywano, że najważniejsza rządowa inwestycja ma spore opóźnienia i planowany termin zakończenia prac jest zagrożony.

d1rp9eq

Wskazano też, że konieczne jest "niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów i korzyści, zarówno tych ekonomicznych, jak i społecznych, jakie ma przynieść budowa największego lotniska w naszym kraju".

Czytaj więcej:

Źródło: WP, RMF FM, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rp9eq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rp9eq
Więcej tematów