Trwa ładowanie...

Promują faszyzm. Polskie organizacje, których możemy się obawiać

Członkowie neonazistowskiej "Dumy i nowoczesności" nie są wyjątkiem. Organizacji, które za wzór stawiają Hitlera jest więcej. "Faszyzm? My jesteśmy gorsi" - zwykł mówić przewodniczący jednej z nich.

Share
Promują faszyzm. Polskie organizacje, których możemy się obawiaćŹródło: Agencja Gazeta, fot: Mateusz Skwarczek
d2a4hl7

Jedną z organizacji otwarcie nawiązujących do faszyzmu i nazizmu jest Narodowe Odrodzenie Polski. Ich strona pełna jest zdjęć mężczyzn wykonujących gest "hailowania". Członkowie tej formacji politycznej sami siebie nazywają radykalnymi nacjonalistami. Można wywnioskować, że jednym z ich celów jest doprowadzenie do tego, by "rasy się ze sobą nie mieszały", bo mieszanie to " zagrożenie dla rasy białej".

Polityczni żołnierze

NOP organizuje wykłady dla swoich członków. Tło wykładów stanowią plakaty z hasłem "Śmierć wrogom ojczyzny". Swoją ideologię NOP rozpowszechnia przede wszystkim na Śląsku, gdzie znajduje się jego główna siedziba, ale można ich też spotkać w innych rejonach kraju.

Screen ze strony NOP. "Polityczny żołnierze" w trakcie szkolenia NOP
Screen ze strony NOP. "Polityczny żołnierze" w trakcie szkolenia Źródło: NOP, fot: KRogaska

Wspomniane wykłady służą między innymi stworzeniu "politycznych żołnierzy". Owi żołnierze to mężczyźni w sile wieku, którzy w ramach szeregu szkoleń mają przyswoić koncepcję Trzeciej Pozycji, która była podstawą włoskiego faszyzmu. Po drugie "żołnierze" budują w sobie poczucie przynależności narodowej. Do tego odbywają treningi terenowe, gdzie uczą się jak sprawnie posługiwać się bronią.

d2a4hl7

Faszyzm? Jesteśmy gorsi

Jednym z haseł, które powtarza przewodniczący NOP Adam Gmurczyk jest: "Faszyzm? My jesteśmy gorsi". W 2013 zachęcał do zbojkotowania wykładu Zygmunta Baumana. Na swoim profilu na Facebooku pisał, że "ludziom pokroju Baumana należałoby w majestacie prawa przestrzelić potylicę". Koniec końców, działacze NOP rzeczywiście pojawili się w trakcie wykładu profesora. Konieczna była interwencja ochrony i policji.

Zobacz też: Paweł Lisicki w "Moja strona. Bitwa redaktorów". "Zjawisko uważam, za całkowicie marginalne. Co nie zmienia faktu, że grupę należy zdelegalizować"

Poza tym Gmurczyk współorganizuje "Marsz Patriotów", który od kilku lat odbywa się 11 listopada we Wrocławiu. Te wrocławskie marsze zazwyczaj budzą najwięcej kontrowersji, bo jawnie wzywa się na nich do agresji wobec obcokrajowców. To na nich pojawia się były ksiądz Jacek Międlar czy Piotr Rybak, który spalił kukłę Żyda. Na ostatnim marszu doszło do przepychanek z policją, jego uczestnicy rzucali racami w osoby biorące udział w kontrmanifestacji.

To również NOP jest odpowiedzialny za regularne ataki na "Marsz Tolerancji" w Krakowie. Członkowie organizacji pojawiają się na krakowskim rynku ze znakami "zakaz pedałowania" i okrzykami: "dla kobiety kwiaty, dla lesbijek baty". Podejmowali też próby fizycznego ataku na uczestników "Marszu Tolerancji".

d2a4hl7

Miłość do Hitlera

NOP jest też aktywny na arenie międzynarodowej. Adam Gmurczyk brał udział w tworzeniu "Międzynarodowej Trzeciej Pozycji". Przedstawiciele NOP regularnie spotykają się z członkami faszystowskich organizacji z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Grecji. Zdjęcia ze spotkań pokazują, że "hailowanie" jest tam na porządku dziennym.

Czy jest więcej podobnie działających organizacji w Polsce? Na pewno można do nich zaliczyć środowisko wrocławskich kiboli, którego guru jest Roman Zieliński - napisał książkę "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Działalność podobną do NOP prowadzą też działające na Śląsku "Christus Rex" czy związana z Mazowszem "Falanga". Wyraźnie widać, że "Duma i Nowoczesność", o której dziennikarze TVN przygotowali reportaż nie jest wyjątkiem, a jedynie przykładem ruchów, które promują faszystowską i nazistowską ideologię.

ZOBACZ WIDEO: Rosnący antysemityzm w Polsce

d2a4hl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4hl7
d2a4hl7
Więcej tematów