Trwa ładowanie...
11-02-2008 10:35

Prokuratura zbada wyciek "stenogramu" Ćwiąkalskiego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła
już z urzędu postępowanie sprawdzające w sprawie ujawnienia przez
"Rzeczpospolitą" wystąpienia w Sejmie ministra sprawiedliwości
Zbigniewa Ćwiąkalskiego o podsłuchach.

Prokuratura zbada wyciek "stenogramu" ĆwiąkalskiegoŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d2p7fos
d2p7fos

Poinformowała o tym rzeczniczka prokuratury Katarzyna Szeska. Nie ujawniła, jakie czynności będą wykonywane w ramach postępowania sprawdzającego. Kończy się ono albo wszczęciem formalnego śledztwa, albo odmową tego.

Prokurator powiedziała, że roboczą podstawą postępowania jest artykuł Kodeksu karnego, stanowiący, iż funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację stanowiącą tajemnicę służbową lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego, przestępstwem jest pierwotne ujawnienie tajemnicy - przez osobę zobowiązaną do jej przestrzegania, która udostępniła ją mediom - a nie przez dziennikarza, który ją opublikował.

W sobotę "Rz" ujawniła treść piątkowego tajnego wystąpienia Ćwiąkalskiego, twierdząc, że jest to stenogram. Zaprzeczyła temu Kancelaria Sejmu, zapewniając, że "wyciek" nie może pochodzić od niej, a sprawę przekaże prokuraturze.

d2p7fos

Tego się właśnie obawiałem: że przy 460 osobach utrzymanie tajemnicy będzie fikcją - Ćwiąkalski. Wyraził przypuszczenie, że ktoś nielegalnie nagrał jego wystąpienie w sali obrad.

Politycy PO podkreślają, że opublikowany przez "Rz" rzekomy stenogram kończy się wraz z wystąpieniem ministra - po którym posłowie PiS wyszli z sali.

Jak wynika z doniesień "Rz", jedyny konkret wystąpienia Ćwiąkalskiego to podanie, że w 2007 r. o 18% wzrosła liczba wniosków policji o kontrolę operacyjną (m.in. podsłuchy), a o 25% wzrosła liczba takich działań policji w trybie nie cierpiącym zwłoki, co potem akceptowały sądy.

Prokuratorzy odmówili zgody wobec 2 proc. ogółu wniosków policji, a sądy - 0,5% Ćwiąkalski zastrzegł, że danych co do czynności operacyjno-rozpoznawczych innych służb niż policja nie może przedstawić nawet na tajnych obradach Sejmu, bo wymaga to "specjalnej decyzji" szefów ABW, CBA i innych służb.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj