Trwa ładowanie...

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. kontrowersyjnego spektaklu na festiwalu w Bydgoszczy

• Postępowanie dotyczy spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc"
• Zaprezentowano go 25 września na bydgoskim Festiwalu Prapremier
• Do prokuratury wpłynęło osiem zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw
• Podczas spektaklu miały zostać obrażone uczuć religijnych
• Miało także dojść do publicznego znieważenia flagi
• Zawiadomienia złożyli m.in. posłowie PiS i Kukiz'15

Share
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. kontrowersyjnego spektaklu na festiwalu w BydgoszczyŹródło: WP.PL
dtguppd

Wszczęto śledztwo w sprawie spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", zaprezentowanym 25 września na bydgoskim Festiwalu Prapremier - poinformował w środę PAP zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ Piotr Dunal.

W związku ze sztuką, którą festiwalowa publiczność obejrzała 25 września, do prokuratury wpłynęło osiem zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw obrazy uczuć religijnych i publicznego znieważenia flagi. Zawiadomienia złożyli posłowie Anna Sobecka (PiS) i Paweł Skutecki (Kukiz'15), wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, bydgoscy radni PiS Grażyna Szabelska, Krystian Frelichowski i Jarosław Wenderlich, Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, a także osoby prywatne.

Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ podkreślił, że osoby zawiadamiające o możliwości popełnienia przestępstwa zostaną przesłuchane w charakterze świadka, zostanie ustalone czy są oni pokrzywdzonymi. Zaznaczył, że zostaną przesłuchani również inni świadkowie, jak organizatorzy festiwalu, widzowie i może zagraniczni autorzy spektaklu i występujący w nim aktorzy.

dtguppd

Kodeks karny za obrazę uczuć religijnych przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności, a za publiczne znieważenie flagi - do roku pozbawienia wolności.

Organizatorem Festiwalu Prapremier, w czasie którego zaprezentowany została sztuka "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frljicia, był Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. W mediach opublikowane zostały artykuły na temat spektaklu, a krótko potem pojawiły się oświadczenia, listy do dyrektora teatru i zawiadomienia do prokuratury.

"Wystawiony spektakl epatował pornografią, zawierał sceny obsceniczne i bluźniercze. Chodzi w szczególności o moment, gdy naga muzułmanka dotyka się w miejscach intymnych, po to, by wyjąć stamtąd zrolowaną polską flagę. Ponadto reżyser w swoim "dziele" jawnie zakpił ze śmierci krzyżowej Jezusa ukazując scenę, w której postać grająca Chrystusa dokonuje gwałtu na arabskiej dziewczynie" - napisała w liście do dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego posłanka Anna Sobecka.

Część z zawiadamiających o możliwości popełnienia przestępstw przyznawała, że sztuki nie widziała, a sprawę zna tylko z relacji świadków i mediów.

dtguppd

Teatr Polski w Bydgoszczy w wydanym oświadczeniu podkreślił, że "uproszczona i zwulgaryzowana krytyka spektaklu w mediach nie ma nic wspólnego z jego artystycznym kształtem i jest niezgodna z wymową sztuki". "Motywem przewodnim spektaklu Olivera Frljicia, dotyczącego przemocy Europy wobec reszty świata, nie jest Polska, ani chrześcijaństwo, a relacje Zachodu i Europy z krajami globalnego Południa, oparte na przemocy, konflikcie i wyzysku" - zaznaczono.

Jak napisano w oświadczeniu, "sam spektakl teatralny jest wielowymiarowym dziełem sztuki, jednym z mocniejszych głosów przeciwko przemocy i hipokryzji działań w obronie rzekomej godności narodu i wiary oraz bezwzględną wiwisekcją europejskich elit. Odebrany został przez festiwalową publiczność niezwykle pozytywnie, gorąco, tak jak na to zasługiwało ważne wydarzenie artystyczne, przy długotrwałym aplauzie po jego zakończeniu".

W sprawie wypowiedział się m.in. wicepremier, mister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który jak zaznaczył nie widział spektaklu, a tylko czytał o nim w prasie. - Nie wydaje mi się, żeby sztuką było jakieś celowe prowokowanie czy obrażanie uczuć religijnych i narodowych. To jest niedobrze, że ktoś próbuje przez jakieś prowokacje zaistnieć - powiedział Gliński.

dtguppd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtguppd
Więcej tematów