Trwa ładowanie...
ds9k6nu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokuratura wnioskuje o obserwację psychiatryczną Kajetana P.

• O obserwację psychiatryczną Kajetana P. wnioskują biegli
• Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem w tej sprawie
• Kajetana P. podejrzany jest o morderstwo kobiety w Warszawie
• Mężczyzna uciekł i ukrywał się przez prawie dwa tygodnie
• 7 lutego zatrzymano go w stolicy Malty, La Valletcie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podejrzany o brutalne zabójstwo Kajetan P. na pokładzie samolotu na lotnisku na Malcie
Podejrzany o brutalne zabójstwo Kajetan P. na pokładzie samolotu na lotnisku na Malcie (Policja)
ds9k6nu

Warszawska prokuratura okręgowa wystąpiła do sądu z wnioskiem o zarządzenie obserwacji psychiatrycznej Kajetana P., który na początku lutego zamordował lektorkę języka włoskiego na warszawskiej Woli. O taką obserwację wnioskowali w swej opinii biegli.

- W tej sprawie wpłynęły do nas opinie Zakładu Medycyny Sądowej, jak i psychiatryczna; biegli złożyli wniosek o zarządzenia obserwacji. Dzisiaj w godzinach popołudniowych wniosek został przesłany do sądu, który podejmie dalszą decyzję - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański. Nie chciał ujawniać szczegółów uzasadnienia wniosku; wyjaśnił, że chodzi o obserwację psychiatryczną do czterech tygodni.

Nie okazał skruchy

ds9k6nu

27-letni Kajetan P., który pracował w jednej z warszawskich bibliotek, jest podejrzany o to, że na początku lutego zamordował lektorkę języka włoskiego Katarzynę J. na warszawskiej Woli. Następnie ciało 30-latki, z odciętą głową, przewiózł taksówką do wynajmowanego mieszkania na Żoliborzu. Tam odkryli je strażacy, wezwani do pożaru.

Mężczyzna uciekł i ukrywał się przez prawie dwa tygodnie. Wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania i tzw. czerwoną notę Interpolu, którą poszukiwani są najgroźniejsi przestępcy. Wiadomość o poszukiwanym mężczyźnie trafiła do 190 krajów. 17 lutego Kajetana P. zatrzymano w stolicy Malty, La Valletcie. Dzień później maltański sąd wydał zgodę na ekstradycję Kajetana P. i 26 lutego został on przewieziony do Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna chciał się przedostać do Afryki - Tunezji, lub Libii; zamierzał żyć na pustyni.

Podczas przesłuchania mężczyzna nie okazał skruchy. Z jego wyjaśnień wynika, że Katarzyna J. była przypadkową ofiarą. Mówił, że postanowił zabić człowieka "w ramach pracy nad sobą i walki ze słabościami". Telefon do kobiety znalazł na stronie internetowej z ogłoszeniami, ofertami korepetycji językowych; wybrał ją, bo nie zamieściła swojego zdjęcia.

"Wszystko zaplanował"

W tej sprawie przesłuchano wszystkich świadków; jak informowała na początku marca prokuratura "dalszy bieg śledztwa zależy m.in. od tempa pozyskiwania opinii biegłych - w tym m.in. opinii traseologicznej, biologicznej, z mechanoskopii czy toksykologii". - Te opinie jeszcze do nas nie wpłynęły - powiedział Dziekański.

ds9k6nu

Prokuratora ujawniła m.in., że z wyjaśnień Kajetana P. wynika, iż wszystko zostało zaplanowane. Mężczyzna zwolnił się wcześniej z pracy, do mieszkania Katarzyny J. przyniósł nóż, piłę i torbę; po odcięciu głowy zaczął sprzątać, ubrudzone krwią ręczniki wrzucił do pralki, którą włączył. Chciał też zmylić śledczych. W tym celu, początkowo zamówił taksówkę na warszawskie Bielany, potem zamówił kolejną - ale popełnił błąd i podał swoje nazwisko. Wtedy też - jak sam stwierdził - "wszystko się posypało".

Mężczyzna nie zgodził się, by reprezentował go adwokat, którego pełnomocnictwo wystawiła osoba mu najbliższa. Zostanie mu wyznaczony obrońca z urzędu. Za zabójstwo grozi kara dożywocia.

ds9k6nu

Podziel się opinią

Share

ds9k6nu

ds9k6nu
Więcej tematów