Trwa ładowanie...

Prokuratura sprawdza wpisy uniwersyteckiego profesora nt. nienawiści

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo nt. wpisów na Facebooku, chwalących złe traktowanie ukraińskich jeńców. Ich autorem jest prof. filozofii Bogusław P., pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Rektor uczelni zawiadomił rzecznika dyscyplinarnego.

Share
Prokuratura sprawdza wpisy uniwersyteckiego profesora nt. nienawiści
d36te3n

Bogusław P. jest doktorem habilitowanym i profesorem UWr, zatrudnionym w instytucie filozofii nowożytnej tej uczelni. Na Facebooku zamieścił znany z mediów film, pokazujący jak w Donbasie separatyści znęcają się nad ukraińskimi jeńcami, i opatrzył komentarzem: "Banderowskie ścierwa dostają łomot aż miło! I jak tu nie kochać "Ruskich"..?".

Rzeczniczka wrocławskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Klaus poinformowała, że czynności sprawdzające w tej sprawie prokuratura podjęła z urzędu.

d36te3n

- Nie mogliśmy nie zareagować, gdy dowiedzieliśmy się o tych wpisach. Postępowanie prowadzone jest w związku z art. 256 i 257 Kodeksu karnego. Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych lub o znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej - powiedziała prokurator.

Dodała, że za pierwsze z przestępstw grozi do dwóch lat więzienia, a za drugie do trzech.

Rzecznik uczelni Jacek Przygodzki powiedział, że rektor skierował wniosek do rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Sprawą ma się zająć również uczelniana komisja etyki.

- Rektor chce też oficjalnie zawiadomić prokuraturę. Jeśli rzecznik dyscyplinarny zdecyduje się podjąć postępowanie wobec naszego pracownika to rektor będzie miał prawo zawiesić go w czynnościach. To powinno się wyjaśnić w ciągu kilku dni - dodał Przygodzki.

d36te3n

Rzecznik podkreślił, że do władz uczelni docierały wcześniej informacje, że filozof dokonuje negatywnych wpisów m.in. na temat Ukraińców i Ukrainy. - Teraz jednak wszelkie normy zostały przekroczone - dodał.

Zobacz również: Prorosyjscy separatyści oskarżają ukraińską armię

d36te3n

Podziel się opinią

Share
d36te3n
d36te3n
Więcej tematów