Prokuratura rozlicza się z czasów PiS. Raport w styczniu
Adam Bodnar, szef MS, otrzymał raport dotyczący 200 spraw z lat 2016-2023. Prezentacja wyników odbędzie się 8 stycznia.
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, poinformował, że otrzymał raport zespołu prokuratorów badającego sprawy z lat 2016-2023. Dokument obejmuje 200 spraw i zostanie zaprezentowany 8 stycznia.
"Raport będzie też podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w części przypadków także karnej, wobec prokuratorów, którzy sprzeniewierzyli się rocie przysięgi, podejmując decyzje niezgodnie z zebranym materiałem dowodowym, realizując za to polityczne polecenia lub oczekiwania" - zapowiedział Bodnar na platformie X.
Zespół prokuratorów, powołany latem przez Prokuraturę Krajową, bada sprawy z lat 2016-2023. Zespół, liczący obecnie 10 prokuratorów, analizuje łącznie 600 spraw.\
"Zadaniem zespołu jest dokonanie analizy spraw, wytypowanych przez prokuratorów regionalnych, pod kątem prawidłowości ich prowadzenia, wytyczania kierunków postępowania, poziomu i sprawności realizowania czynności, jak również zasadności i merytoryczności podejmowania końcowych rozstrzygnięć oraz kierowanych aktów oskarżenia" - mówił rzecznik prasowy PK prok. Przemysław Nowak.
Raport prokuratury
Pierwszy raport, liczący blisko 200 stron, dotyczy postępowań, w których "wystąpiło podejrzenie politycznego wpływu na ich przebieg i podejmowane decyzje". "Już po wstępnym zapoznaniu się z ustaleniami prokuratorów widać, że w badanym okresie prokuraturę toczyła systemowa choroba. Wiele spraw było prowadzonych nierzetelnie i wymaga podjęcia nowych decyzji przez niezależnych prokuratorów" – ocenił Bodnar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezentacja raportu odbędzie się 8 stycznia w Prokuraturze Krajowej. "Jestem przekonany, że raport przyczyni się do wzmocnienia służby prokuratorskiej oraz wyeliminowania patologii. Wierzę też, że raport oraz dalsze, konsekwentne działania prokuratury dadzą osobom pokrzywdzonym poczucie sprawiedliwości" - napisał Bodnar.
Zespół prokuratorski nadal analizuje pozostałe 400 spraw, a końcowy raport planowany jest na luty 2025 r.