Prokuratura oskarża o zabójstwa w Kredyt Banku
Warszawska prokuratura oskarżyła trzech mężczyzn o okrutne zabójstwo czterech osób podczas napadu na filię Kredyt Banku w Warszawie. Oskarżonym grożą dożywocia. Akt oskarżenia został w czwartek wysłany do sądu.
W marcu tego roku w warszawskiej filii Kredyt Banku zastrzelono trzy kasjerki i ochroniarza. Sprawcy ukradli ponad 100 tys. zł w różnych walutach. Po kilkumiesięcznym śledztwie zatrzymano cztery osoby; trzech mężczyzn (związanych z branżą ochroniarską), podejrzanych o zabójstwo oraz dziewczynę jednego z nich, podejrzaną o niepowiadomienie o przestępstwie, paserstwo i pomoc w zacieraniu śladów.
Wysłany akt oskarżenia obejmuje pięć osób, w tym trzech podejrzanych o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem - powiedziała w czwartek Marzena Kowalska, wiceszef Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Początkowo prokuratura zarzuciła zatrzymanym mężczyznom zabójstwo, później zarzut ten rozszerzono o "szczególne okrucieństwo". Owo okrucieństwo polegało nie tylko na biciu, kopaniu ofiar, ale też na czymś, co było nam nieznane w dotychczasowej praktyce prokuratorskiej. Wobec ofiar sprawcy stworzyli specjalnie taką sytuację, która umożliwiała im obserwowanie śmierci pozostałych osób. Kobiety czekały na swoją egzekucję - mówił jeszcze podczas śledztwa Artur Kassyk, prokurator biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, wcześniej szef pionu przestępczości zorganizowanej warszawskiej prokuratury. Zachowanie bandytów miało zmusić kasjerki do wydania bankowych pieniędzy.
Oprócz podejrzanych o zabójstwa i dziewczyny jednego z nich prokuratura oskarżyła w tej sprawie również ojca jednego z zatrzymanych. On również jest podejrzany o paserstwo - według prokuratury miał przechowywać skradzione dewizy z pełną świadomością skąd pochodzą.
Już po zatrzymaniu i aresztowaniu - jak wynika z ustaleń prokuratury - jeden z podejrzanych o zabójstwo mężczyzn chciał przekupić strażnika więziennego, by ten pomógł mu przekazać "gryps". Za ten czyn został on dodatkowo oskarżony o próbę przekupstwa funkcjonariusza publicznego. (ajg)