Prokuratura o wyroku TSUE: niezgodny z traktatami Unii Europejskiej
Prokuratura Krajowa skrytykowała wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. polskich sędziów. W komunikacie podkreślono, że orzeczenie łamie trzy zasady określone w unijnych traktatach, a jego następstwem może być "likwidacja zasady pewności prawa i trwałości orzeczeń sądowych".
07.10.2021 07:49
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w środę orzeczenie w sprawie przenoszenia sędziów. "Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów" - głosi wyrok TSUE.
Komunikat w tej sprawie wydała już Prokuratura Krajowa. "PK jako organ ustawowo stojący na straży praworządności zwraca uwagę, że wyrok z 6 października 2021 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest niezgodny z traktatami Unii Europejskiej" - przekazała Polskiej Agencji Prasowej.
W oświadczeniu podkreślono, że orzeczenie łamie trzy zasady określone w unijnych traktatach: "kompetencji powierzonych, poszanowania ustrojów konstytucyjnych państw członkowskich oraz pomocniczości, zgodnie z którą w dziedzinach, które nie należą do wyłącznych kompetencji UE, decyzje i działania podejmowane są na szczeblu krajowym".
Zobacz też: Czwarta fala. Wkrótce obostrzenia na imprezach? Rzecznik MZ: Już poniekąd tak jest
Wyrok TSUE. PK o orzeczeniu: zlikwiduje zasadę pewności prawa
W komunikacie Prokuratury Krajowej wyraźnie wskazano tez, że "uznanie wyroku TSUE wydanego poza traktatowymi umocowaniami w opinii PK podważy stabilność polskiego sądownictwa i doprowadzi do chaosu prawnego w całej Unii Europejskiej".
PK uważa, że skutkiem wyroku TSUE może być "podważenie prawomocności orzeczeń każdego polskiego sędziego, który został powołany po reformie Krajowej Rady Sądownictwa".
"Tym samym zlikwiduje zasadę pewności prawa i trwałości orzeczeń sądowych". (…) "To z kolei skutkowałoby pozbawieniem obywateli zarówno Polski, jak i wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, których sprawy objęte są jurysdykcją polskiego wymiaru sprawiedliwości, skutecznej ochrony sądowej" - przekazała PAP Prokuratura Krajowa.
Przeczytaj również: Prezydent Duda krytykuje instytucje UE: Naruszają prawo traktatowe
Wyrok TSUE ws. polskich sędziów. Zbigniew Ziobro reaguje
Wcześniej wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skrytykował również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Polityk zamieścił wpis na Twitterze.
"Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, TSUE zakwestionował zasadę, obowiązującą od dziesięcioleci. To, co było dobre za Millera czy Tuska, nagle jakoby narusza niezawisłość. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Nie uda się to!" - napisał prokurator generalny.
Wydane w środę orzeczenie to efekt pytania prejudycjalnego, które zostało skierowane do Trybunału przez Sąd Najwyższy oraz skargi, jaką złożył Waldemar Żurek. Sędzia został przeniesiony do innego wydziału Sądu Okręgowego w Krakowie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo to jest wyrok nie tylko dla mnie, ale też dla bardzo wielu sędziów i obywateli - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.