PolskaProkuratura Krajowa chce uchylić immunitety trzem sędziom SN. Oświadczenie I prezes

Prokuratura Krajowa chce uchylić immunitety trzem sędziom SN. Oświadczenie I prezes

Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego. Do tej sprawy odniosła się I prezes SN. W opublikowanym oświadczeniu przekazano, że "nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach".

I prezes Sądu Najwyższego: Małgorzata Manowska
I prezes Sądu Najwyższego: Małgorzata Manowska
Źródło zdjęć: © East News | LUKASZ SZELAG
Sylwia Bagińska

We wtorek Prokuratura Krajowa przekazała, że chce uchylić immunitety trzem sędziom Sądu Najwyższego. Według organu miel oni doprowadzić do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładzie karnym.

"W związku z ujawnieniem nieprawidłowości przy wykonywaniu orzeczeń" opublikowano oficjalne stanowisko I prezes SN. Podpisała się pod nim Małgorzata Manowska.

"Bezpodstawne przetrzymywanie w zakładzie karnym jakiegokolwiek obywatela godzi w jego podstawowe prawa i wolności, które chroni konstytucja i prawo międzynarodowe" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na internetowej stronie Sądu Najwyższego.

Zobacz też: Kandydat PiS na RPO ujawnił plan. Niektórych Bartłomiej Wróblewski zaskoczy

Stanowisko I prezes SN ws. odebrania immunitetów trzem sędziom

W oświadczeniu przekazano, że każdy organ państwa musi zrobić wszystko, aby do takich sytuacji nie doszło. Dodano, że taki obowiązek spoczywa również na Sądzie Najwyższym, w tym również na sędziach oraz pracownikach sekretariatu.

Przypomnijmy, że we wtorek Prokuratura Krajowa przekazała, że wystąpiła do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetów trzem sędziom SN. Mieli oni doprowadzić do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładzie karnym.

W komunikacie przekazano, że po ewentualnym uchyleniu immunitetów, Prokuratura Krajowa chce postawić trzem sędziom zarzuty nieumyślnego niedopełniania obowiązku rozstrzygnięcia spraw zgodnie z przepisami.

W piątkowym oświadczeniu I Prezes SN przekazano, że nie może dochodzić do takich sytuacji, że przez zaniedbanie SN, komuś bezpodstawnie odbiera się wolność.

W oficjalnym stanowisko poinformowano, że I prezes razem z prezesem Izby Karnej "podjęli działania mające na celu szczegółowe wyjaśnienie przyczyn zaistniałej sytuacji oraz wdrożenie stosownych rozwiązań organizacyjnych, zapewniających dochowanie najwyższej staranności przy podejmowanych czynnościach".

Ich działania mają chronić przed możliwością zaistnienia podobnej sytuacji w przyszłości.

Stanowisko sędziów SN

Do sprawy odniosło się ponad 60 sędziów SN (czynnych i w stanie spoczynku). W ich oświadczeniu poinformowano, że kierowania wniosków o uchylenie immunitetów ma na celu zdyskredytowanie sędziów, którzy krytycznie podchodzą do zmian w systemie sprawiedliwości. Dodano również, że to próba wywołania efektu mrożącego w odniesieniu do pozostałych.

Do tego stanowiska odniosła się Prokuratura Krajowa, twierdząc, że była "zobligowana przepisami prawa" do złożenia wniosku o uchylenie immunitetów trzem sędziom SN.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (341)