Prokuratura bada sprawę próby przekupstwa
W Prokuraturze Krajowej jest badana sprawa próby przekupstwa warszawskiego prokuratora apelacyjnego Zygmunta Kapusty w zamian za doprowadzenie do uwolnienia z aresztu byłego prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka.
10.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prokurator Krajowy Karol Napierski powiedział, ze na obecnym etapie nie zdecydowano jeszcze, czy zostanie formalnie wszczęte postępowanie dotyczące próby przekupstwa prokuratora.
W piatek prokurator Zygmunt Kapusta bezpośrednio nadzorujący śledztwo w sprawie nadużyć w PZU Życie potwierdził informacje mediów, że proponowano mu przyjęcie łapówki za doprowadzenie do uwolnienia Grzegorza Wieczerzaka, głównego podejrzanego w śledztwie dotyczącym wyprowadzania wielomilionowych kwot z PZU Życie. Prokurator Kapusta nie chciał wiecej rozmawiać to tej sprawie. Powiedział jedynie, że potraktował propozycję jako prokwokację. Według nieoficjalnych informacji chodziło o kwotę 5 milionów złotych.
Obrona Grzegorza Wieczerzaka stanowczo zaprzecza, że propozycja mogła wyjść z jej strony. Adwokat Marek Gumowski powiedział, że jest oburzony informacjami sugerowanymi przez prokuratura apelacyjnego. W rozmowie z IAR Gumowski powiedział, że prokurator Kapusta, zanim ujawnił takie informacje mediom, powinien był poinformować o tym swoich przełożonych i polecić wszczęcie postępowania w tej sprawie.
Marek Gumowski dodał, że jeżeli tak się nie stało, to sam wystąpi o wszczęcie takiego postępowania i złoży wniosek o wyłączenie warszawskiej prokuratury z prowadzenia śledztwa w sprawie Wieczerzaka.
Inny z obrońców Wieczerzaka, Czesław Jaworski powiedział, że informacje o próbie przekupstwa prokuratora są absurdalne i nie chce ich komentować.
Grzegorz Wieczerzak od 10 miesięcy przebywa w areszcie pod zarzutem narażenia PZU Życie, spółki którą kierował, na wielomilionowe straty. Prokurator Zygmunt Kapusta poinformował, że szkody w wyniku decyzji niekorzystnych dla PZU Życie wyniosły ponad 200 milionów złotych. (ej)