Prokuratura bada, dlaczego lekarz wypisał Prince'owi buprenorfinę
• Dr Howard Kornfeld nie mający uprawnień do leczenia w stanie Minnesota zaordynował Prince'owi buprenorfinę
• Syn lekarza dostarczył ją osobiście muzykowi przylatując do Minneapolis
• Buprenorfina bywa używana pozamedycznie jako środek odurzający
• Prokuratura uważa działania Kornfeldów za "niestandardowe, jeśli nie absurdalne"
• Policja wciąż wyjaśnia przyczyny śmierci Prince'a
Dr Howard Kornfeld z Kalifornii, którego sprawę bada osobno stanowa Izba Lekarska w Minneapolis w związku z brakiem pozwolenia na działalność medyczną w tym stanie - został poproszony o pomoc dla muzyka telefonicznie przez asystentów Prince'a.
Dr Kornfeld miał zbadać Prince 21 kwietnia, a zatem w dniu, gdy ten zmarł. Andrew Kornfeld, syn Howarda, przyleciał do Minneapolis 20 kwietnia nocnym lotem, przywożąc przepisaną przez ojca buprenorfinę stosowaną jako półsyntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy.
Buprenorfina służy również - podobnie jak metadon - do wyprowadzania z uzależnienia od opioidów. Bywa używana pozamedycznie jako środek odurzający, między innymi w krajach skandynawskich. Rodzi to pytania o ewentualne uzależnienie Prince'a od środków zmieniających nastrój - wskazuje agencja Associated Press.
Adwokat Kornfeldów, William Mauzy, twierdzi, że niezależnie od braku licencji na praktykę lekarską w Minnesocie lub świadczenie usług medycznych przez telefon w tym stanie, ani dr Kornfeld, ani jego syn nie będą odpowiadać przed sądem, ponieważ prawo stanowe w Minnesocie chroni osobę zwracającą się o pomoc do publicznej służby zdrowia dla pacjenta, który przedawkował narkotyki. A to właśnie Andrew Kornfeld zawiadomił służby medyczne o tym, że Prince jest nieprzytomny i wezwał pogotowie, dzwoniąc na ogólnie dostępny numer 911.
Prokuratura jest innego zdania. Uważa działania Kornfeldów za "niestandardowe, jeśli nie absurdalne" - pisze AP.
Cody Widberg, dyrektor wykonawczy w Komisji Farmakologicznej dla stanu Minnesota, twierdzi, że wypisanie recepty na substancje tego rodzaju jak buprenorfina byłoby całkowicie legalne, gdyby wpierw doszło do zbadania pacjenta. A dr Kornfeld nigdy nie widział Prince'a na oczy - zaznacza.
Postępowanie wyjaśniające, czy Prince nie umarł od przedawkowania leków, prowadzone jest od tygodnia. Na obecnym etapie policja stara się wyjaśnić czy przyczyną śmierci legendarnego muzyka nie było zażycie jakiejś substancji chemicznej działającej jak narkotyk.
Piosenkarz został znaleziony martwy 21 kwietnia w swej posiadłości w Paisley Park. Na ciele Prince'a nie znaleziono żadnych śladów urazu i nic nie wskazuje na to, że piosenkarz popełnił samobójstwo - informowała policja bezpośrednio po przeprowadzeniu sekcji zwłok.