PolskaProkuratorzy IPN przeszukali mieszkanie i dom byłego dygnitarza PRL. Nieruchomości należą do Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Radzie Państwa

Prokuratorzy IPN przeszukali mieszkanie i dom byłego dygnitarza PRL. Nieruchomości należą do Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Radzie Państwa

• IPN przeszukał dom i mieszkanie byłego dygnitarza PRL z Pomorza - podaje RMF FM
• Chodzi o Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Radzie Państwa
• Wcześniej IPN przeszukał domy Czesława Kiszczaka oraz Wojciecha Jaruzelskiego

Prokuratorzy IPN przeszukali mieszkanie i dom byłego dygnitarza PRL. Nieruchomości należą do Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Radzie Państwa
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

Według informacji RMF FM, prokuratorzy IPN dokonali przeszukań w mieszkaniach w Gdańsku oraz w domu w jednym z miast w województwie pomorskim. Nieruchomości należą do Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim. Funkcję tę sprawował w latach 1986-1989.

Przeszukanie ma związek śledztwem IPN "w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. o czyn z art. 54 ust. 1 ustawy o IPN". Wcześniej przeszukano domy Czesława Kiszczaka oraz Wojciecha Jaruzelskiego.

W domu gen. Jaruzelskiego zabezpieczono 17 pakietów dokumentów

"W dniu 29 lutego 2016 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w asyście funkcjonariuszy Policji przeprowadził w domu należącym do wdowy po Wojciechu Jaruzelskim czynności procesowe mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej" - głosi komunikat, podpisany przez rzeczniczkę IPN.

Dokumenty te, jak wynika z komunikatu, będą podlegały "procesowym oględzinom przeprowadzonym przez prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN".

16 lutego prokuratorzy IPN - na tej samej podstawie - dokonali przeszukania w domu wdowy po gen. Czesława Kiszczaku. Zabezpieczono wówczas sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka". IPN udostępnił już dwa pakiety materiałów dziennikarzom i historykom.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (281)