PolskaProkuratoria Generalna w obronie majątku narodowego

Prokuratoria Generalna w obronie majątku narodowego

Przedstawiciele Ligi Polskich Rodzin, Ruchu-Katolicko Narodowego i Ruchu Odbudowy Polski złożyli w Sejmie projekt ustawy o Prokuratorii Generalnej.

19.03.2004 14:35

Wnioskodawcy mają nadzieję, że projektowi zostanie nadany tryb pilny, pozwalający na uchwalenie go w przeciągu miesiąca, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest ochrona interesów Skarbu Państwa przed "niekorzystnym rozporządzaniem majątkiem narodowym".

Celem Prokuratorii Generalnej miałoby być: zgłaszanie sprzeciwu wobec decyzji rządu dotyczących prywatyzacji przedsiębiorstw, zastępowanie Skarbu Państwa przed sądami i innymi urzędami, kontrola umów, których stroną jest Skarb Państwa, i udział w opracowywaniu aktów prawnych dotyczących Skarbu Państwa.

Prezes Prokuratorii miałby być powoływany przez rząd i podlegać bezpośrednio premierowi. Projekt przewiduje, że prezes ma składać sprawozdanie z działalności Prokuratorii przed Sejmem, który może je odrzucić.

Autorzy projektu uważają, że instytucja Prokuratorii będzie potrzebna szczególnie teraz, gdy po wejściu do UE nie da się uniknąć fali roszczeń majątkowych kierowanych do Skarbu Państwa. "W tych warunkach Prokuratoria stanowiłaby istotny czynnik stabilizujący finanse państwa, a jednocześnie chroniłaby obrót mieniem państwowym przed niekorzystnym jego rozporządzaniem"- podkreślono w oświadczeniu podpisanym przez Krystynę Grabicką (RKN), Antoniego Macierewicza (RKN), Jana Olszewskiego (ROP) i Gertrudę Szumską (LPR).

Wnioskodawcy zaznaczyli też, że jeśli chodzi o gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa i przebieg procesów prywatyzacyjnych, mają liczne dowody, że majątek narodowy jest częstokroć wyprzedawany po cenach zaniżonych po to tylko, aby osiągnąć jakiekolwiek wpływy do budżetu.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat przygotowano kilka projektów ustaw, których celem było powołanie Prokuratorii Generalnej. Uchwaloną w poprzedniej kadencji Sejmu ustawę o Prokuratorii zawetował prezydent, a Sejm weto przyjął. "Gdyby ta ustawa wtedy weszła w życie, mógłby to być przełom w całym procesie prywatyzacji" - podkreślił Olszewski.

Obecnie w Sejmie znajduje się też projekt ustawy o Prokuratorii Generalnej przygotowany przez PSL. Pracuje nad nim podkomisja Komisji Skarbu Państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)