Trwa ładowanie...

Prokurator od Amber Gold chce przejść w stan spoczynku

Prokurator, która jako pierwsza zajmowała się sprawą Amber Gold złożyła wniosek o przeniesienie jej w stan spoczynku. To Barbara Kijanko miała być pierwszym świadkiem przed komisją śledczą, ale na przesłuchaniu się nie pojawiła.

Prokurator od Amber Gold chce przejść w stan spoczynkuŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d317vpo
d317vpo

RMF FM podało tę informację jako pierwsze.

Prokurator mogła złożyć wniosek o przeniesienie w stan spoczynku z uwagi na zły stan zdrowia. Od roku nieprzerwanie jest na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu przedłożyła następne zwolnienie ważne do 10 lipca.

- Skierowaliśmy do dyrektora oddziału ZUS w Gdańsku prośbę w trybie ustawy o prokuraturze o wydanie orzeczenia mówiącego, czy prokurator jest trwale niezdolna do pełnienia obowiązków czy też nie. Będziemy czekać na to orzeczenie przed nadaniem biegu wnioskowi o przeniesienie w stan spoczynku – powiedziała rzeczniczka prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Marcin P. przed komisją ds. Amber Gold: nic Polakom do zwrócenia nie mam

Prokurator Barbara Kijanko miała jako pierwsza zeznawać przed komisją ds. afery Amber Gold, ponieważ umorzyła postępowanie z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak przed posiedzeniem komisji poinformowała, że się na niej nie stawi z uwagi na zły stan zdrowia. Również nie zeznawała za drugim razem. Następny termin przesłuchania przed komisją wyznaczono na 4 lipca.

d317vpo

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann zasugerowała wtedy, że prokurator chce przejść w stan spoczynku i uniknąć przesłuchania przed komisją. Jednak prokuratorzy z Gdańska twierdzili, że to nie będzie przeszkodą przed zeznawaniem przed komisją.

Cała procedura przeniesienia w stan spoczynku może potrwać kilka miesięcy. Decyzję w tej sprawie podejmie Prokurator Krajowy.

Śledztwo prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków

W lutym Prokuratura Regionalna w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów prowadzących bądź nadzorujących postępowanie w sprawie Amber Gold. Sprawa dotyczy śledczych z prokuratury z Gdańska-Wrzeszcza, którzy prowadzili to postępowanie oraz prokuratorów z prokuratury okręgowej, którzy na tym etapie je nadzorowali.

Wobec Barbary Kijanko prowadzono też postępowanie dyscyplinarne związane z aferą Amber Gold. Ostatecznie jednak została ona uwolniona od zarzutów dyscyplinarnych. Były rzecznik dyscyplinarny w ówczesnej Prokuraturze Generalnej prok. Jacek Radoniewicz mówił w grudniu 2016 r. przed komisją śledczą, że w praktyce dyscyplinarnej jest bardzo trudno postawić "skutecznie zarzuty rażącej obrazy przepisów prawa" prokuratorom.

Źródło: RMF FM, PAP, WP

d317vpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317vpo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj