Projekt zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w Sejmie
Klub parlamentarny Ligi Polskich Rodzin
złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o
spółdzielniach mieszkaniowych. Jak poinformowała na konferencji
prasowej w Sejmie posłanka Gabriela Masłowska, rozwiązania
przewidziane w projekcie mają m.in. ułatwić członkom spółdzielni
mieszkaniowych przekształcanie spółdzielczego własnościowego prawa
do lokalu w prawo własności.
Projekt, według senatora Ligi Adama Bieli, jest ściśle związany z kwietniowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował zgodność z ustawą zasadniczą aż 8 przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.
Trybunał uznał m.in., że istniejące uregulowania są niekonsekwentne i niespójne. Członkowie różnych spółdzielni zmuszeni są do płacenia kwot w skrajnie różnych wysokościach. W zależności od statutu spółdzielni może to być kwota odpowiadająca wysokości kosztów budowy lokalu lub w wysokości jego wartości rynkowej.
W projekcie nowelizacji proponowanej przez LPR przewidziano m.in. likwidację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz pełnego prawa własności. Jego autorzy zaproponowali, aby członkowie spółdzielni - chcąc uzyskać prawo własności - byli zobowiązani do wyrównania kosztów budowy mieszkania, jeśli nie zostały one pokryte w całości przez wniesiony wcześniej wkład budowlany. Warunkiem uzyskania prawa własności byłoby też wywiązanie się z ewentualnego zadłużenia wobec spółdzielni z tytułu zaległości czynszowych.
Według pomysłodawców noweli, branie pod uwagę przez niektóre spółdzielnie przy wycenie mieszkania jego wartości rynkowej jest krzywdzące dla ich członków. Kategoria rynkowa nie powinna mieć zastosowania w relacjach przekształcenia własności kolektywnej, która powstała kosztem członków spółdzielni, na prawo odrębnej własności dla tych samych członków - uważa Biela.
W projekcie przywrócono też, uchyloną poprzednią nowelą, możliwość dochodzenia prawa odrębnej własności mieszkań przez członków spółdzielni na drodze sądowej. Takie prawo przysługiwałoby w przypadku, gdy zarząd danej spółdzielni nie wywiązuje się w tym względzie ze swoich ustawowych obowiązków, utrudniając swoim członkom uzyskanie prawa własności.
Jak powiedział Biela, cennym rozwiązaniem przewidzianym w projekcie noweli, jest umożliwienie przekształcenia prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności także tym, którzy nie spłacili jeszcze swoich zobowiązań wobec spółdzielni. Propozycja ta polega na ustanowieniu prawa własności z obciążeniem hipotecznym, które wygasałoby wraz ze spłatą ostatniej należności przez obciążonego nią członka spółdzielni - wyjaśnił senator.