Projekt zmian w administracji wraca do komisji
Sejm zdecydował o ponownym skierowaniu do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych rządowego projektu ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych.
Projekt zmian, przekazany posłom jeszcze przez b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza, zakłada m.in. utworzenie dwóch nowych działów administracji rządowej - rybołówstwa oraz spraw rodziny, przeniesienie do działu sprawy wewnętrzne zadań związanych z prowadzeniem ewidencji ludności, dowodów osobistych i paszportów, a także przekazanie premierowi nadzoru nad działaniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kluby koalicyjne wyraziły poparcie dla proponowanych zmian. Jak argumentował poseł Samoobrony Zenon Wiśniewski, uporządkują one funkcjonowanie centralnych organów administracji rządowej i spowodują polepszenie funkcjonowania rządu RP.
Posłowie z opozycji wyrazili natomiast wiele wątpliwości w sprawie rządowych propozycji. Poseł PO Kazimierz Plocke ocenił, że są one tworzone nie dla skutecznego rozwiązywania problemów, lecz po to, aby wiadomo było kto z koalicji rządzącej będzie miał wpływ na obsadę stanowisk. Przedstawiony projekt został przygotowany dla realizacji doraźnych celów politycznych - uważa Plocke.
Stanisław Wziątek (SLD) choć przyznał, że Sojusz nie jest przeciwny, aby rząd dokonał zmian służących sprawnej realizacji zadań państwa, to uznał, że zaproponowane zmiany nie doskonalą systemu organizacji rządów, lecz wprowadzają pewien chaos.
Posłanka PSL Krystyna Ozga powiedziała, że ludowcy z "niepokojem" obserwują rozbudowującą się administrację rządową w ramach "Taniego państwa". Zapowiedziała, że PSL oczekuje "wnikliwego podejścia" do kwestii rybołówstwa.