Projekt ustawy medialnej trafił do marszałka Sejmu
Projekt ustawy medialnej został złożony u
marszałka Sejmu, podpisali się pod nim politycy PO, PSL i Lewicy -
poinformował szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Politycy SLD przekonali PO, by w projekcie znalazł się zapis dotyczący utrzymania kanału informacyjno-publicystycznego TVP Info. Chlebowski poinformował, że rozszerzono w tym celu zadania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Chlebowski podkreślił, że niezmieniony pozostał zapis likwidujący abonament radiowo-telewizyjny - zostanie on zniesiony z dniem 31 grudnia 2009 roku.
Poseł Lewicy Stanisław Wziątek z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu powiedział, że kluby PO, PSL i Lewicy porozumiały się, że zmienione zostaną zapisy artykułu 50 projektu, dotyczące ściągania zaległego abonamentu od osób, które go nie płacą.
W projekcie zapisano, że mają się tym zająć urzędy skarbowe, jednak na to nie zgodziła się Lewica. Według Wziątka, zaległy abonament powinno się ściągać w drodze postępowania administracyjnego. Artykuł 50 projektu ma zostać doprecyzowany jeszcze podczas prac w komisji.
Od czwartku - zapowiedział Chlebowski - rozpoczną się 30-dniowe konsultacje nad ustawą z organizacjami społecznymi i środowiskami twórczymi.
Podstawowymi założeniami projektu są: likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego, finansowanie mediów publicznych z Funduszu Zadań Publicznych, 7-osobowa KRRiT, której członkowie zmieniają się rotacyjnie, dwuletnie licencje programowe.
Projekt zakłada likwidację od 1 stycznia 2010 roku abonamentu radiowo-telewizyjnego (poprzez uchylenie ustawy o opłatach abonamentowych).
Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 milionów złotych.
Proponowane rozwiązania przewidują powołanie nowej siedmioosobowej KRRiT. Trzech członków KRRiT ma wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent.
Według wcześniejszych zapowiedzi autorów projektu do pierwszego czytania dojdzie najprawdopodobniej w końcu kwietnia. Ustawa miałaby wyjść z Sejmu na przełomie maja i czerwca.