Projekt uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II - do komisji kultury
W czwartek o godz. 8:30 zbierze się sejmowa komisja kultury, która zajmie się projektem uchwały dotyczącej kanonizacji Jana Pawła II - poinformowała szefowa tej komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).
- Prezydium komisji zdecydowało dziś, że w czwartek zbierze się komisja, aby zając się projektem uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.
Wcześniej PiS zorganizowało konferencję, na której przekonywano, że sejm powinien przegłosować tę uchwałę, bo nie wolno ulegać dyktatowi jej przeciwników. - Zaszczytem dla polskiego sejmu jest uczczenie epokowego wydarzenia, jakim jest kanonizacja Jana Pawła II - mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zarzucił PO, że co innego mówi, a co innego robi, blokując przyjęcie uchwały poświęconej papieżowi Polakowi.
- Bądźmy poważni: jeżeli ktokolwiek blokuje tę uchwałę, to Twój Ruch i SLD - skomentowała szefowa sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Karasińska (PO).
Rano marszałek sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że projekt uchwały został skierowany właśnie do komisji kultury. Na środowym posiedzeniu komisja nie zajęła się projektem.
Błaszczak ocenił, że umieszczenie w porządku obrad trwającego posiedzenia Sejmu punktu obejmującego głosowanie nad uchwałą leży w rękach marszałek Sejmu Ewy Kopacz. - Na razie wszystko wskazuje na to, że marszałek Kopacz nie chce tej uchwały przyjąć - mówił polityk PiS. Zapewnił, że jego ugrupowanie zagłosuje za przyjęciem uchwały.
Na uczczenie uchwałą kanonizacji papieża Polaka nie zgadza się klub Twojego Ruchu, wątpliwości ma też SLD. Błaszczak przekonywał, że nie wolno ulegać "dyktatowi grupki politykierów, którzy są twórcami nowej religii, uderzającej w Kościół katolicki". Ocenił też, że fałszywe jest twierdzenie, że kanonizacja Jana Pawła II ma wyłącznie wymiar religijny.
Marcin Mastalerek (PiS) zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby "wziął odpowiedzialność za swojego przyjaciela Janusza Palikota" i wytłumaczył mu, że "takiej hucpy robić nie wolno".
Szef SLD Leszek Miller ocenił w środę, że uchwały tego typu jak ta dotycząca kanonizacji Jana Pawła II powinny być przyjmowane "albo przez aklamację, albo wcale". Podkreślił też, że kanonizacja papieża Polaka jest "uroczystością na wskroś religijną, która nie ma nic z ceremoniału państwowego". Poinformował jednocześnie, że SLD zamierza wystąpić z propozycją uchwały sejmu odnoszącą się do 25 lat polskiej transformacji, gdzie - jak mówił - "dokonania Jana Pawła II znajdą właściwy wyraz".
Specjalny projekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II zaproponowało klub PSL. "W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia" - głosi projekt uchwały.
W projekcie wyrażono nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła". "Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie.