Trwa ładowanie...
d197gyc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Projekt rezolucji PE ws. TK. "Paraliż zagraża demokracji w Polsce"

• "PE wzywa rząd do opublikowania wyroku TK z 9 marca" - brzmi projekt rezolucji
• W dokumencie napisano, że "paraliż TK zagraża demokracji i rządom prawa"
• PE podziela opinię Fransa Timmermansa o "dwóch równoległych systemach prawnych"
• Projekt rezolucji zostanie poddany pod głosowanie 13 kwietnia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt rezolucji PE ws. TK. "Paraliż zagraża demokracji w Polsce"
(PAP, Fot: Rafał Guz)
d197gyc

Parlament Europejski "jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa" - brzmi projekt rezolucji unijnego parlamentu, do którego dotarła PAP. Głosowanie zaplanowano na środę.

Zgodnie z informacjami ze źródeł w Parlamencie Europejskim, tekst rezolucji został przygotowany przez dwie największe frakcje - Europejską Partię Ludową oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów - i uzyskał poparcie trzech mniejszych ugrupowań: Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckiej Zielonej Lewicy oraz Zielonych - Wolnego Sojuszu Europejskiego.

Projekt rezolucji zostanie poddany pod głosowanie podczas środowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Źródła PAP w PE spodziewają się przyjęcia tekstu bez zmian.

d197gyc

Rezolucja poprzedzona jest szeregiem informacji dotyczących bieżącej sytuacji w Polsce, które zostały wzięte pod uwagę przy wydawaniu opinii.

Wyrażono opinię, że "niedawne wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego i nowych przepisów dotyczących jego funkcjonowania (...) doprowadziły do powstania obaw dotyczących zdolności Trybunału Konstytucyjnego do obrony konstytucji i zagwarantowania poszanowania rządów prawa" - czytamy w dokumencie.

Autorzy zwracają również uwagę na dwie "częściowo niekonstytucyjne" nominacje przeprowadzone przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi przez koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"(Parlament Europejski) wzywa polski rząd do uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 bez dalszych opóźnień, a także do wprowadzenia w życie wyroków z 3 i 9 grudnia 2015" - brzmi projekt dokumentu.

d197gyc

Wiceszef KE Frans Timmermans po zdaniu relacji z wizyty w Polsce mówił, że wyjście z kryzysu jest pilną sprawą, a podstawą do dialogu powinno być publikowanie i wdrażanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

PE "wzywa polski rząd do pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej"

W projekcie rezolucji napisano, że Parlament Europejski podziela obawy Timmermansa dotyczące możliwości istnienia "dwóch równoległych systemów prawnych, co prowadziłoby do niepewności prawnej".

Zgodnie z tekstem rezolucji Parlament Europejski "wzywa również polski rząd do pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej", podzielając jej opinię, że "polska konstytucja oraz europejskie i międzynarodowe standardy wymagają respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego".

d197gyc

Komisja Wenecka przyjęła stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego 11 marca. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

"Parlament Europejski popiera decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu ustrukturyzowanego dialogu w ramach procedury kontroli praworządności, która powinna wyjaśnić, czy istnieje systemowe zagrożenie dla demokratycznych wartości i rządów prawa w Polsce; przyjmując z zadowoleniem zapewnienie Komisji, że dialog z polskimi władzami będzie odbywał się sposób bezstronny, oparty na dowodach i współpracy; wzywając Komisję do uruchomienia, w przypadku braku zastosowania się polskiego rządu do rekomendacji Komisji Europejskiej, drugiego etapu procedury i wydania 'rekomendacji dotyczącej rządów prawa' oraz zaoferowania Polsce wsparcia w przygotowaniu rozwiązań, które wzmocnią rządy prawa" - napisano w projekcie rezolucji.

Europosłowie składający wniosek rezolucji zwrócili również uwagę na "inne kwestie wywołujące poważne obawy Parlamentu Europejskiego, które mogą być niezgodne z prawem europejskim i prawami podstawowymi, w tym prawami kobiet", podkreślając, że "takie działania polskiego rządu będą bacznie obserwowane przez europejskie instytucje".

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzą politycy Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziała złożenie własnego projektu.

d197gyc

Podziel się opinią

Share

d197gyc

d197gyc
Więcej tematów