Trwa ładowanie...
d39q6lv

Projekt rezolucji PE ws. TK. "Paraliż zagraża demokracji w Polsce"

• "PE wzywa rząd do opublikowania wyroku TK z 9 marca" - brzmi projekt rezolucji • W dokumencie napisano, że "paraliż TK zagraża demokracji i rządom prawa" • PE podziela opinię Fransa Timmermansa o "dwóch równoległych systemach prawnych" • Projekt rezolucji zostanie poddany pod głosowanie 13 kwietnia
Share
Projekt rezolucji PE ws. TK. "Paraliż zagraża demokracji w Polsce"
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d39q6lv

Parlament Europejski "jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa" - brzmi projekt rezolucji unijnego parlamentu, do którego dotarła PAP. Głosowanie zaplanowano na środę.

Zgodnie z informacjami ze źródeł w Parlamencie Europejskim, tekst rezolucji został przygotowany przez dwie największe frakcje - Europejską Partię Ludową oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów - i uzyskał poparcie trzech mniejszych ugrupowań: Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckiej Zielonej Lewicy oraz Zielonych - Wolnego Sojuszu Europejskiego.

Projekt rezolucji zostanie poddany pod głosowanie podczas środowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Źródła PAP w PE spodziewają się przyjęcia tekstu bez zmian.

d39q6lv

Rezolucja poprzedzona jest szeregiem informacji dotyczących bieżącej sytuacji w Polsce, które zostały wzięte pod uwagę przy wydawaniu opinii.

Wyrażono opinię, że "niedawne wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego i nowych przepisów dotyczących jego funkcjonowania (...) doprowadziły do powstania obaw dotyczących zdolności Trybunału Konstytucyjnego do obrony konstytucji i zagwarantowania poszanowania rządów prawa" - czytamy w dokumencie.

Autorzy zwracają również uwagę na dwie "częściowo niekonstytucyjne" nominacje przeprowadzone przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi przez koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"(Parlament Europejski) wzywa polski rząd do uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 bez dalszych opóźnień, a także do wprowadzenia w życie wyroków z 3 i 9 grudnia 2015" - brzmi projekt dokumentu.

d39q6lv

Wiceszef KE Frans Timmermans po zdaniu relacji z wizyty w Polsce mówił, że wyjście z kryzysu jest pilną sprawą, a podstawą do dialogu powinno być publikowanie i wdrażanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

PE "wzywa polski rząd do pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej"

W projekcie rezolucji napisano, że Parlament Europejski podziela obawy Timmermansa dotyczące możliwości istnienia "dwóch równoległych systemów prawnych, co prowadziłoby do niepewności prawnej".

Zgodnie z tekstem rezolucji Parlament Europejski "wzywa również polski rząd do pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej", podzielając jej opinię, że "polska konstytucja oraz europejskie i międzynarodowe standardy wymagają respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego".

d39q6lv

Komisja Wenecka przyjęła stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego 11 marca. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

"Parlament Europejski popiera decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu ustrukturyzowanego dialogu w ramach procedury kontroli praworządności, która powinna wyjaśnić, czy istnieje systemowe zagrożenie dla demokratycznych wartości i rządów prawa w Polsce; przyjmując z zadowoleniem zapewnienie Komisji, że dialog z polskimi władzami będzie odbywał się sposób bezstronny, oparty na dowodach i współpracy; wzywając Komisję do uruchomienia, w przypadku braku zastosowania się polskiego rządu do rekomendacji Komisji Europejskiej, drugiego etapu procedury i wydania 'rekomendacji dotyczącej rządów prawa' oraz zaoferowania Polsce wsparcia w przygotowaniu rozwiązań, które wzmocnią rządy prawa" - napisano w projekcie rezolucji.

Europosłowie składający wniosek rezolucji zwrócili również uwagę na "inne kwestie wywołujące poważne obawy Parlamentu Europejskiego, które mogą być niezgodne z prawem europejskim i prawami podstawowymi, w tym prawami kobiet", podkreślając, że "takie działania polskiego rządu będą bacznie obserwowane przez europejskie instytucje".

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzą politycy Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziała złożenie własnego projektu.

d39q6lv

Podziel się opinią

Share
d39q6lv
d39q6lv
Więcej tematów