Projekt nowelizacji ustawy oświatowej trafił do uzgodnień międzyresortowych
Projekt nowelizacji ustawy o systemie
oświaty, zakładający m.in. nadanie nauczycielom statusu
funkcjonariuszy publicznych i obowiązek tworzenia w szkołach
publicznych rad rodziców, został skierowany do
uzgodnień międzyresortowych - poinformowała rzeczniczka prasowa
ministra edukacji Kaja Małecka.
31.07.2006 | aktual.: 31.07.2006 16:56
Tekst projektu został też zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN).
Projekt nowelizacji przewiduje m.in. zagwarantowanie nauczycielom podczas pełnienia obowiązków służbowych ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Wprowadzony ma być także obowiązek tworzenia w szkołach publicznych rad rodziców (obecnie nie są one obligatoryjne; istnieją w ok. 15% placówek).
W projekcie zapisano także możliwość wprowadzenia w szkołach jednolitych strojów. O tym, czy w danej szkole będą wprowadzone "mundurki" i jak będą one wyglądać, decydować ma każda szkoła samodzielnie.
Zgodnie z projektem nowelizacji, przygotowanie i przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych przekazane ma zostać Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowym komisjom egzaminacyjnym.
Jednocześnie egzaminy eksternistyczne, jako sposób uzyskiwania świadectwa ukończenia szkoły, ograniczone będą tylko do szkół, które prowadzą kształcenie ogólne, czyli szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Nowy system egzaminów eksternistycznych miałby zostać wprowadzony od 1 lipca 2007 r.
Propozycja ta ma związek z opublikowanym wiosną raportem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczącym egzaminów eksternistycznych. Kontrola NIK wykazała rażące nieprawidłowości podczas egzaminów przeprowadzanych przez powoływane przy zespołach szkół i centrach kształcenia ustawicznego państwowe komisje egzaminacyjne; wiele z nieprawidłowości miało charakter korupcyjny.
Projekt nowelizacji ustawy zmierza także do zwiększenia w składzie komisji konkursowej na stanowisko kuratora oświaty liczby przedstawicieli ministra edukacji i wojewody. Obecnie delegują oni do komisji po dwie osoby. Zgodnie z projektem mają delegować po trzy.
W projekcie znalazły się także zapisy umożliwiające niepublicznym poradniom psychologiczno-pedagogicznym prowadzenia zajęć mających na celu przygotowanie do nauki w szkole dzieci niepełnosprawnych (obecnie takie zajęcia mogą prowadzić tylko poradnie publiczne). Według resortu edukacji, pozwoli to objąć taką formą pomocy więcej dzieci.
W projekcie zapisano także upoważnienie dla ministra edukacji do wydania rozporządzenia nakładającego na szkoły obowiązek zainstalowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści "które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju uczniów". Resort edukacji ma też zapewnić nieodpłatne korzystanie z bramek internetowych.
Resort chce także, aby samorządy otrzymały wsparcie w działaniach zwiększających bezpieczeństwo w szkołach. Projekt nowelizacji zakłada upoważnienie Rady Ministrów do wydania rozporządzenia określającego m.in. formy i zakres tego wsparcia oraz sposób podziału środków z budżetu państwa na te cele. Jednym z elementów tego programu ma być wprowadzenie monitoringu w szkołach.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, wprowadzenie i finansowanie programu bezpieczeństwa w szkołach odbyłoby się etapowo. "W 2007 r. na realizację programu planuje się przeznaczyć kwotę 40 mln zł. MEN podejmie działania w celu utworzenia w projekcie budżetu państwa na 2007 r. rezerwy celowej na realizację tego programu" - napisano.
W ubiegły poniedziałek wicepremier, minister edukacji Roman Giertych wyraził nadzieję, że Sejm znowelizuje ustawę o systemie oświaty we wrześniu lub w październiku, tak by mogła ona wejść w życie z końcem roku.