Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji
Licencje programowe dla mediów publicznych, utworzenie fundacji nadającej programy dla zagranicy oraz stworzenie odrębnej spółki z ośrodków regionalnych TVP przewiduje projekt nowelizacji ustawy o RTV, przygotowany na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
23.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Projekt, nad którym prace trwały od kilku miesięcy, ma trafić w poniedziałek pod obrady KRRiT. Jej członkowie mogą wprowadzić zmiany. Ostateczna wersja projektu musi być przegłosowana na forum Rady. Ponieważ KRRiT nie ma inicjatywy ustawodawczej, projekt zostanie przekazany rządowi. Nastąpi to być może już w listopadzie.
Nowością w projekcie jest wprowadzenie licencji programowych dla programów publicznego radia i telewizji. Miałaby one określić wymogi programowe wynikające z tego, że nadawcy ci otrzymują środki z abonamentu.
W licencji byłyby określone warunki finansowania na określony czas. Rada określiłaby przewidywaną wysokość finansowania z abonamentu i związane z tym obowiązki nadawcy - powiedział Juliusz Braun, przewodniczący Rady.
W zamian za środki przyznane z abonamentu publicznego media publiczne byłyby zobowiązane do nadawania określonej liczby poszczególnych audycji, np. edukacyjnych.
Wymagana struktura gatunkowa, podobnie jak obecnie dzieje się w przypadku koncesji dla nadawców komercyjnych, byłaby określana w procentach bądź w liczbach godzinach nadawania. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze - jak mówił przewodniczący KRRiT - na jaki okres licencja byłaby wydawana.
Nie zmienić ma się zasadniczo struktura TVP i PR. W przypadku telewizji projekt przewiduje wydzielenie ośrodków i oddziałów regionalnych i utworzenie z nich jednej spółki, zależnej jednak od zarządu TVP. W ten sposób telewizja regionalna miałby większy stopień samodzielności, w tym finansowej - mówi Braun.
Zgodnie z projektem, zadania TV Polonia i Radia Polonia (program piąty Polskiego Radia) ma wypełniać Fundacja Polonia, powołana przez TVP, PR i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". (jask)