Programy PiS pod ostrzałem seniorów. Wyniki mówią same za siebie
Rząd PiS próbuje zmienić nastroje Polaków. Coraz więcej osób narzeka na drożyznę w kraju, wysoką inflację i gigantyczne rachunki za prąd i gaz. Teraz okazuje się, że rządowe programy źle oceniają także seniorzy.
20.11.2022 | aktual.: 20.11.2022 22:04
O to, jak seniorzy oceniają wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne, zapytał "Fakt". Z badań wynika, że większość ankietowanych opiniuje je negatywnie.
Seniorzy narzekają na drożyznę. Tak ocenili działania rządu
38 proc. respondentów wskazało, że "źle" ocenia wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne. Odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 22 proc. badanych. Łącznie 60 proc. seniorów negatywnie wypowiada się o działaniach rządu w sprawie walki z drożyzną.
Innego zdania było 3 proc. osób starszych, które "bardzo dobrze" oceniły tarcze antyinflacyjne. Z kolei odpowiedź "dobrze" wskazało 11 proc. ankietowanych.
24 proc. respondentów w wieku senioralnym nie ma zdania w tej kwestii.
Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z "Faktem" dodał, że tarcza nie zahamowała drożyny, ale ją zredukowała. Dodał, że "wzrost cen byłby o wiele bardziej dotkliwy, gdyby takie obniżki w podatkach nie zostały wprowadzone".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Polacy martwią się o święta. Tak będą oszczędzać
Będzie jeszcze drożej. Sasin tłumaczy
Przypomnijmy, że w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia przekazał, że rząd będzie musiał przywrócić VAT m.in. na paliwa i nawozy.
- Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej - przyp. red.), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów - wyjaśnił polityk.
Minister dodał, że polski rząd otrzymał informację od Komisji Europejskiej, że obniżenie stawek VAT "jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje".
- Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać - tu walczyliśmy do samego końca - jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało - podkreślił Sasin.
Źródło: "Fakt", Program Pierwszy Polskiego Radia, PAP