PolskaProfesor Bronisław Geremek nie żyje - złóż kondolencje

Profesor Bronisław Geremek nie żyje - złóż kondolencje

Polski eurodeputowany profesor Bronisław Geremek zginął w niedzielę w wypadku samochodowym w okolicach Miedzichowa w Wielkopolsce. Jego samochód zderzył się z samochodem dostawczym.

Profesor Bronisław Geremek nie żyje - złóż kondolencje
Źródło zdjęć: © WP.PL

Do wypadku doszło o godz. 13.20. Geremek jechał od strony Poznania. Mercedes Geremka zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z fiatem ducato. Razem z profesorem jechała jego asystentka. Kobieta trafiła do szpitala. Ostateczne przyczyny wypadku będą znane po wykonaniu czynności śledczych z udziałem biegłych.

Bardzo smutna wiadomość, jestem tym najgłębiej poruszony. To ogromna strata dla Polski - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że Geremek był jego politycznym przeciwnikiem, ale - podkreślił - to jeden z głównych twórców Sierpnia '80. Zdaniem Kaczyńskiego, Geremek był wybitnym politykiem, który zapisał swoje miejsce w historii.

Premier Donald Tuska napisał w specjalnym oświadczeniu: "Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego mediewisty, działacza demokratycznej opozycji, współtwórcy "Sierpnia 80", ministra spraw zagranicznych w niepodległej Polsce".

"Bronisław Geremek był człowiekiem bez reszty oddanym sprawom Polski i Polaków, a swoją wiedzę i doświadczenie oraz wielki międzynarodowy autorytet wykorzystywał w Europie i na świecie dla dobra Ojczyzny. (...) Polska nauka i polityka straciły wielkiego człowieka, a wielu spośród nas prawdziwego Przyjaciela" - napisał Tusk.

Bez wątpienia należał do największych polskich patriotów i jednocześnie był wielkim Europejczykiem - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Osobowość profesora Geremka pokazuje, jak można być blisko swojego kraju i jednocześnie blisko Europy - zaznaczył.

Podobnie o polskim polityku wyraził się przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso: Profesor Bronisław Geremek był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi. (...)Pragnąłbym, żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu o jako o symbolu wolności wobec wszelkich opresji.

Z wielki szacunkiem wspominają profesora także polscy eurodeputowani. Należał na pewno do najwybitniejszych przedstawicieli naszego nurtu wyzwoleńczego. Dzięki takim ludziom jesteśmy dziś wolnym krajem.- mówił Jerzy Buzek, były premier. Zginął europejski mąż stanu, a tych nam brak. Mało kto z naszych rodaków ma taka pozycję w Europie i na świecie- mówił z kolei Jan Kułakowski. Był wyjątkowym człowiekiem, miał niezwykle silny charakter. Już za życia był postacią historyczną- wspominał Marek Siwiec.

Profesor Geremek był szlachetną, mądrą i dobrą twarzą Polski w Europie. Był on symbolem dobrej troski o powrót Polski do Europy - mówiła komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

To kolejna śmierć wielkiego człowieka, o którego wielkości większa część społeczeństwa dowiaduje się po jego odejściu - mówił z kolei były opozycjonista, działacz podziemnej "Solidarności" w czasach PRL, Władysław Frasyniuk.

Specjalne oświadczenie w sprawie śmierci profesora wydał także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. "Tracimy wybitnego Polaka, polityka i męża stanu, który odegrał kluczową rolę w zwrotnych momentach współczesnej historii Polski. (...) Jesteśmy ubożsi o jego mądrość, doświadczenie i jego głębię wiedzy" - napisał minister.

Czy Polacy to wiedzą, czy nie wiedzą, czy byli jego zwolennikami czy przeciwnikami, to uznać trzeba, że był to człowiek o ponadprzeciętnej wybitności - tak wypowiadał się prof. Władysław Bartoszewski.

Odszedł jeden z najbardziej oddanych ojców polskiej demokracji. Nie mogę wyjść z szoku - mówił z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"Straciłem drogiego przyjaciela" - tak prezydent Włoch Giorgio Napolitano napisał o profesorze Bronisławie Geremku w depeszy kondolencyjnej do rodziny zmarłego. "Odszedł wspaniały polski patriota, wojownik o wolność i zagorzały Europejczyk" - napisał Napolitano.

Wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu nazwał Bronisława Geremka prezydent Francji Nicolas Sarkozy. "Francuski prezydent pragnie złożyć hołd tej wielkiej postaci konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu i wyrazić swój podziw dla walki, jaką prowadził w ramach Solidarności dla polskiej demokracji" - podkreślono w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego.

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1956-58 odbył studia podyplomowe w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W 1960 r. obronił doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Był przewodniczącym Unii Wolności, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, od 2004 posłem do Parlamentu Europejskiego. Znał cztery języki obce: francuski, angielski, włoski i niemiecki.

Profesor Geremek został nagrodzony wieloma odznaczeniami, między innymi Wielkim Krzyżem z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN. Był też oficerem Legii Honorowej Republiki Francuskiej. W listopadzie 2002 roku został uhonorowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. Był członkiem Kapituły Orderu Orła Białego do 2007 roku, kiedy odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)