Trwa ładowanie...
d14lqd3

Prof. Zbigniew Jedlicki doktorem honoris causa Politechniki Gdańskiej

Prof. Zbigniew Jedliński otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej. Profesor jest światowej klasy naukowcem zajmującym się polimerami. Jedliński był jednym z pierwszych absolwentów gdańskiej uczelni po wojnie.

d14lqd3
d14lqd3

W latach 50. i 60. współtworzył i kierował Instytutem Fizykochemii Tworzyw Sztucznych i Centrum Chemii Polimerów Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. Od początku jego praca naukowa nastawiona była na zastosowanie polimerów przy budowie okrętów.

Profesor jest twórcą przeciwporostowej farby, którą pokrywa się podwodne części kadłubów. Opracował też nowoczesną technologię budowy z żywic okrętów przystosowanych do wykrywania i niszczenia min morskich. Zaprojektowane przez profesora polskie okręty należą do najnowocześniejszych na świecie. Jako pierwsze jednostki zostały zaakceptowane przez NATO i weszły w skład sił morskich paktu. Dzięki swoim osiągnięciom prof. Jedliński był przed kilkoma laty nominowany do Nagrody Nobla - powiedział podczas uroczystości rektor Politechniki, prof. Aleksander Kołodziejczyk. (and)

d14lqd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14lqd3
Więcej tematów