Trwa ładowanie...

Prof. Rafał Matyja przyznał, że doradza Szymonowi Hołowni. "Ta kampania będzie długa i pełna niespodzianek"

Szymon Hołownia niedawno ogłosił start w wyborach prezydenckich i na razie nie zdradza wielu szczegółów dotyczących jego kampanii oraz sztabu. Jednak jeden z jego doradców wyszedł poza szereg. To prof. Rafał Matyja, autor hasła budowy IV Rzeczypospolitej.

Prof. Rafał Matyja przyznał, że doradza Szymonowi Hołowni. "Ta kampania będzie długa i pełna niespodzianek"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Patryk Ogorzałek
d29pxsr
d29pxsr

Prof. Rafał Matyja był gościem w poniedziałkowym wydaniu "Faktów po Faktach" na antenie TVN24.

- Doradzam Szymonowi Hołowni. Robię to dlatego, że wierzę w sens bezpartyjnej prezydentury. Ta kampania będzie długa i pełna niespodzianek - przyznał prof. Matyja.

To on przedstawił pomysł budowy IV Rzeczypospolitej jako państwa, które zrywa ciągłość z praktyką ustrojową PRL. Chodziło nie tylko o sferę symboliki, lecz również o instytucję i praktyki ustrojowe.

Zobacz też: Tusk bezlitośnie o Kaczyńskim: jest autorem największego kłamstwa, które podzieliło wspólnotę

- Mniej więcej w momencie, gdy doszło do uchwalenia konstytucji w 1997 r., stało się jasne, że jeśli III RP doktrynę państwową w ogóle posiada, to jest to doktryna państwa z istoty słabego, oglądającego się nieustannie na opinie zagranicznych ośrodków i wewnętrznych grup interesu. Uznałem wówczas, że istnieje potrzeba pracy nad nową doktryną państwową, bo z III RP nic nie będzie - mówił politolog w rozmowie z "Nowym Obywatelem" w 2015 roku.

d29pxsr

Krytykował również słabość polskich instytucji demokratycznych - zwłaszcza władzy wykonawczej. Prof. Matyja analizował także współzawodnictwo na polskiej scenie politycznej, kwestię instytucjonalizacji partii politycznych oraz opisywał polskie elity polityczne.

Warto przypomnieć, że był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2005.

Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia wkracza do gry

Szymon Hołownia oświadczył na początku grudnia, że chce zostać kandydatem na wybory prezydenckie 2020. Pisarz i prezenter ogłosił swoją decyzję na scenie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

W niedzielę kandydat przygotował świątecznie wystąpienie. Przy okazji poinformował o tym, że po Nowym Roku przedstawi "program dla Polski". - Jest gotowy - obiecuje Hołownia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29pxsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29pxsr
Więcej tematów