Prof. Płachta: Polak ma szansę zostać sędzią MTK
Statystyczna szansa na wybór polskiego sędziego do Międzynarodowego Trybunału Karnego jest obecniebardzo duża - powiedział w czwartek w Nowym Jorku prof. Michał Płachta, reprezentant Polski na obrady dotyczące powołania pierwszego stałego sądu karnego.
11.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Takiej sprzyjającej sytuacji nie będzie już nigdy, biorąc pod uwagę, że ponad 60 państw będzie wybierało 18 sędziów. A w następnych wyborach będzie tylko uzupełnianie składu - podkreślił Płachta, na co dzień naukowiec z Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.
Mimo że kwalifikacje na sędziego MTK są niezwykle wysokie, jestem przekonany, że w Polsce można znaleźć odpowiedniego kandydata - dodał profesor.
Polska miała również wkład w opracowanie statutu MTK. Jeden z artykułów układu wynegocjowanego w Rzymie w 1998 został dołączony z inicjatywy delegacji polskiej.
To art. 102, który w gronie ekspertów jest określany mianem polskiego przepisu. Definiuje on ekstradycję oraz mechanizm przekazywania oskarżonych Trybunałowi. Dzięki temu przepisowi wiele państw było w stanie ratyfikować statut bez konieczności zmiany konstytucji. Dotyczy to przepisów prawa krajowego, które zabraniają ekstradycji własnych obywateli. Z tego przepisu skorzystała też Polska - wyjaśnił Płachta. (mag)