Trwa ładowanie...
d2frreu
01-10-2014 12:04

Prof. Norbert Maliszewski: Ewa Kopacz rozpoczęła nową "wojnę" z PiS

Prof. Norbert Maliszewski prognozuje wystąpienie "efektu doktor Kopacz". Zdaniem specjalisty ds. marketingu politycznego w expose premier zaciąga nowy kredyt zaufania, który jest oparty na konkretach, jak np. zwiększenie wydatków na budowę żłobków i przedszkoli czy środki na dzienne domy opieki dla seniorów.

d2frreu
d2frreu

Wbrew oczekiwaniom, że jej wystąpienie będzie bardziej sfeminizowane, Kopacz pokazała, że potrafi być pragmatyczna i skuteczna. - Wyznaczyła cele, które będzie realizować w ciągu najbliższego roku, ale które będzie realizował też przyszły rząd. To expose wyborcze, ono rozpoczyna kampanię, ale zawiera konkretne obietnice, z których Kopacz będzie rozliczana - mówi prof. Maliszewski.

Expose nie przekona wyborców PiS i innych ugrupowań, ale trafi do wyborców PO i wyborców niezdecydowanych. Miało też duże znaczenie dla samej Platformy. Problemem Kopacz jest to, czy będzie postrzegana jako niezależna od Tuska i Komorowskiego, czy będzie sobie radziła w wewnętrznej walce frakcyjnej. Jej słowa: "Mam dziś dla ciebie Donaldzie wiadomość: to ja stoję dziś na czele rządu i biorę za niego pełną odpowiedzialność", posłowie PO przyjmą z zadowoleniem.

Nowa "wojna" z PiS

Wykorzystując swoją biografię lekarki, Kopacz na nowo definiuje spór z PiS. Celowo wytknęła Jarosławowi Kaczyńskiemu wielką niechęć do Donalda Tuska. - Zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści - zaapelowała. Chce się jawić jako osoba lepiej rozumiejąca potrzeby Polaków, wrażliwa i budząca zaufanie, podczas gdy po drugiej stronie jest Jarosław Kaczyński - według jej narracji - nienawistny i konfliktowy.

Ponieważ, jak wynika z badań opinii, nastawienie Polaków do sytuacji na Ukrainie jest coraz bardziej asekuracyjne, nowa premier zapowiada pragmatyczną politykę wobec tego, co dzieje się za wschodnią granicą. Inicjatywę w tej kwestii ma przejawiać Unia Europejska.

d2frreu

Premier Ewa Kopacz zakończyła w sejmie w obecności prezydenta swoje pierwsze expose. Jako 14. premier III Rzeczypospolitej Kopacz zaprezentowała swoje pomysły na rządzenie na najbliższy rok, czyli do czasu wyborów parlamentarnych. - Mam dziś dla ciebie Donaldzie i dla wszystkich wiadomość - to ja stoję na czele polskiego rządu i za ten rząd biorę pełną odpowiedzialność - zapewniła Kopacz, zwracając się do byłego premiera Donalda Tuska. - Nie proszę o 100 dni spokoju, ale o 100 dni współpracy - zwróciła się do opozycji.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d2frreu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2frreu
Więcej tematów