Trwa ładowanie...
duuwdxe
x-news/TVN 24

Prof. Leszek Balcerowicz: 500 zł na dziecko to marnotrawstwo

• Prof. Balcerowicz w TVN24: PiS ma program spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce • Zdaniem byłego wicepremiera program "Rodzina 500 plus" to "marnotrawstwo pieniędzy"
Share
Leszek Balcerowicz
Leszek BalcerowiczŹródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
duuwdxe

- Nie znam żadnych badań, które mocno potwierdzałyby, że dzięki programowi "Rodzina 500 plus" będzie więcej dzieci - powiedział prof. Balcerowicz. Jego zdaniem jest to "marnotrawstwo", gdyż za mniej pieniędzy można by w tej dziedzinie osiągnąć większy efekt.

W ocenie byłego wicepremiera program PiS jest programem "spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce". - Doprowadzi do tego, że ludzie nadal będą mieli zachęty do wyjazdu do krajów bogatszych - podkreślił. Jak dodał, "to w gruncie rzeczy polityka antyrodzinna".

Ekonomista przywołał przykład Grecji, gdzie politycy przez lata rozdawali ludziom pieniądze. - Byli dzięki temu popularni, ale wszystko zakończyło się krachem - zaznaczył. Przypomniał także, że Polska ma jeden z najwyższych deficytów finansów publicznych w Unii Europejskiej.

duuwdxe

Prof. Balcerowicz skrytykował posunięcia ministrów rozwoju i finansów w rządzie Beaty Szydło. - Gdy śledzę wypowiedzi panów Szałamachy i Morawieckiego, to mam na myśli, że oni nie przeczytali do tej pory żadnego porządnego podręcznika z ekonomii albo udali, że go nie przeczytali - ocenił.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

duuwdxe

Podziel się opinią

Share
duuwdxe
duuwdxe
Więcej tematów