Prof. Kleiber: w Polsce jest zbyt dużo ośrodków naukowych
Minister nauki i informatyzacji profesor Michał Kleiber uważa, że w Polsce jest zbyt dużo ośrodków naukowych. Przez to - jego zdaniem - brakuje środków na badania na najwyższym poziomie, gdyż pieniądze muszą być dzielone między wiele instytucji.
18.09.2004 | aktual.: 18.09.2004 09:21
Michał Kleiber, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, powiedział, że system finansownia polskiej nauki zmieni wchodząca niebawem w życie nowa ustawa. Dzięki niej odejdziemy od równego dzielenia środków między wszystkie ośrodki, a nacisk zostanie położony na najwybitniejszych naukowców, gdyż - jak zaznaczył minister - to oni liczą się najbardziej.
Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że przed polską nauką otwierają się nowe źródła finansowania. Będziemy mogli pozyskiwać środki z unijnych funduszy strukturalnych, a także dzięki udziałowi w programach badawczych Unii Europejskiej. Ponadto szereg projektów będzie finansowany w ramach umowy offsetowej, choć - jak zaznaczył minister - jej realizacja nie przebiega na razie zgodnie z jego oczekiwaniami.
Michał Kleiber powiedział, że spodziewał się łatwiejszej realizacji przedsięwzięć w ramach umowy związanej z zakupem samolotów F-16. Podkreślił jednak, że obie strony wykazują dobrą wolę, a interesy polskiej nauki są dobrze zabezpieczone przez umową. W sumie nakłady na naukę mają być o kilkanaście procent wyższe, niż przewiduje to ustawa budżetowa - dodał minister.
Zdaniem Michała Kleibera, Polska - podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej - nie ma szans realizacji założeń strategii lizbońskiej, która zakłada między innymi, że w 2010 roku na naukę będzie przeznaczane 3% PKB. Według ministra, Polska wciąż będzie jednym z najsłabszych państw członkowskich pod tym względem.