Trwa ładowanie...
d4eiezh
28-06-2016 10:13

Prof. Kamil Zaradkiewicz z Trybunału Konstytucyjnego został zdegradowany

Prof. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego, otrzymał wypowiedzenie umowy. Został przeniesiony na niższe stanowisko, asystenta-eksperta jednego z sędziów – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

d4eiezh
d4eiezh

Zaradkiewicz zamierza odwoływać się od tej decyzji. Nie podano, do którego z sędziów TK przydzielono go jako asystenta-eksperta. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że decyzja ta wynika z utraty zaufania kierownictwa Trybunału w związku z wywiadami i aktywnością medialną Zaradkiewicza.

19 kwietnia prawnik udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”, w którym powiedział, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie zawsze są ważne i ostateczne.

- Każdy wyrok, także ten wydany przez sędziów Trybunału, podlega ocenie kryteriów ustawowych i konstytucyjnych. Oznacza to, że orzeczenia Trybunału nie zawsze są ważne i ostateczne – wyjaśniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr hab. Kamil Zaradkiewicz.

d4eiezh

Następnego dnia, 20 kwietnia w TVP Info prof. mówił: "każdy sąd, a TK jest sądem, tyle że specyficznym, musi orzekać wg reguł, które ustala ustawodawca. To są chociażby reguły czysto formalne, przepisy dotyczące składów orzeczniczych. Konstytucja w wypadku żadnego sądu, ani Sądu Najwyższego, ani innych sądów, w tym Trybunału, takich reguł nie ustanawia. Ani konstytucja, ani żadna ustawa nie rozstrzyga, nie wskazuje organu kompetentnego, który miałby to rozstrzygać w sposób wiążący".

Według informacji TVP Info dzień po tej wypowiedzi szef Biura Trybunału Konstytucyjnego zaproponował mu rezygnację z pracy.

9 czerwca Zaradkiewicz powiedział na antenie TVP Info, że "nie występował przeciw TK". – Nie można zarzucić mi nielojalność wobec TK, ale tym którzy dążą do uwikłania TK w spór polityczny – podkreślił.

d4eiezh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eiezh
Więcej tematów