Polska"Prof. Anna Świderkówna będzie przewodniczką dla wielu pokoleń"

"Prof. Anna Świderkówna będzie przewodniczką dla wielu pokoleń"

Arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński powiedział podczas nabożeństwa żałobnego za zmarłą prof. Annę Świderkównę, że będzie ona przewodniczką dla wielu pokoleń.

21.08.2008 | aktual.: 21.08.2008 22:21

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach. Po nabożeństwie żałobnym nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego.

Biblia była dla niej nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale całym światem i pasją, i tą miłością dzieliła się z innymi - mówił podczas homilii abp Muszyński. Nieustannie świadczyła o tym, kim jest dla niej Bóg i przypominała, co to znaczy dziś wierzyć w Chrystusa - dodał.

Abp Muszyński odczytał również fragmenty autobiograficznych wspomnień prof. Świderkówny, w których opowiada ona o swojej głębokiej wierze w Jezusa Chrystusa. Arcybiskup podkreślił, że nie jest przypadkowy tytuł "Rozmowy o Biblii", ponieważ dotyczy on człowieka, który szuka Boga i Boga, który szuka człowieka.

Mszę św., w której uczestniczyły setki osób, koncelebrowali bp Bronisław Dembowski, bp Tadeusz Pikus, ks. prof. Waldemar Chrostowski oraz liczni przyjaciele i księża z Radia Józef, z którymi prof. Świderkówna współpracowała do końca życia.

Prof. Anna Świderkównę żegnali najbliżsi przyjaciele, uczniowie oraz wybitni naukowcy. Zmarła spoczęła w grobie swoich rodziców.

Przy grobie zmarłą pożegnał jej przyjaciel prof. Stanisław Luft, który powiedział, że "gdy odchodzi ktoś taki jak profesor Anna Świderkówna, to tak jak gdyby spłonęła cała biblioteka". Na szczęście zachowała się jej ogromna spuścizna, którą możemy poznawać - dodał.

Prof. Luft odmówił też modlitwy "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo" w języku starożytnej Grecji, gdyż jak powiedział "był to ukochany język Anny Świderkówny, język Nowego Testamentu".

W ostatniej drodze zmarłej, towarzyszyli też przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, którego była wykładowcą. Uczeń prof. Świderkówny, papirolog i archeolog śródziemnomorski prof. Adam Łukaszewicz powiedział, że zmarła "była wybitnym naukowcem, wychowawcą wielu pokoleń, jednym z wielu świateł Uniwersytetu".

Prezydent RP Lech Kaczyński w dniu 18 sierpnia pośmiertnie odznaczył prof. Annę Świderkównę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Order został przyznany "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej".

Prof. Anna Świderkówna - wybitny papirolog, znawczyni Biblii i kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu zmarła w sobotę w wieku 83 lat.

Źródło artykułu:PAP
naukaśmierćpogrzeb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)