Trwa ładowanie...
09-12-2015 21:06

Prof. Andrzej Zoll do nowych sędziów TK: postąpcie jak prawnicy i zrezygnujcie

Tak po ludzku radziłbym tym trzem prawnikom, z których jeden jest wybitnym filozofem prawa: postąpcie tak, jak powinni w tym momencie postąpić prawnicy. Zrezygnujcie - apelował w programie "Dziś wieczorem" TVP Info prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

d3an6au
d3an6au

W ten sposób zwrócił się do trzech z pięciu sędziów TK wybranych przez obecny Sejm. Jego zdaniem dwójka sędziów, zastępująca tych, którym kadencja kończyła się w grudniu, może orzekać.

Na początku grudnia Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosiło PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL. Nowych sędziów zaprzysiągł prezydent. Prezes TK Andrzej Rzepliński zapowiedział, że nie będą orzekali "dopóki sprawa się nie wyjaśni". Sejm wybrał nowych sędziów, mimo że TK wystąpił do izby w drodze tzw. zabezpieczenia o powstrzymanie się od wyboru do wyroku z 3 grudnia.

3 grudnia pięcioosobowy skład TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał 8 października dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15, uznał, że październikowy wybór pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej.

d3an6au
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3an6au
Więcej tematów