Trwa ładowanie...

Prof. Andrzej Paczkowski: główni sprawcy pacyfikacji kopalni "Wujek" są bezkarni

W 32. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek", gdzie z rąk ZOMO zginęło dziewięciu górników, prof. Andrzej Paczkowski mówi "Rzeczpospolitej", że coraz trudniejsze jest postawienie przed sądem tych, którzy odpowiadają za sprawstwo kierownicze tej zbrodni.

Prof. Andrzej Paczkowski: główni sprawcy pacyfikacji kopalni "Wujek" są bezkarniŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1kpj36
d1kpj36

- Żyją jeszcze generałowie Jaruzelski, Kiszczak czy różni dowódcy SB i milicji w województwach. Jednak nasz wymiar sprawiedliwości ma wiele zahamowań przed podejmowaniem decyzji, trudno więc cokolwiek prognozować. Według mnie gen. Jaruzelski na pewno nie stanie przed sądem - mówi historyk.

Jego zdaniem, stosunkowo najprościej było osądzić wykonawców. M.in. dlatego, że w polskim prawie, podobnie jak w większości państw demokratycznych, obowiązuje indywidualna odpowiedzialność za pojedynczą zbrodnię.

Dosyć trudno jest skazać kogoś za to, że uczestniczył w działaniach, które spowodowały czyjąś gwałtowną śmierć. Należy udowodnić mu, że to on właśnie tę zbrodnię popełnił. A jeśli sędziowie mają na dodatek jakiegoś rodzaju wątpliwości polityczno-prawne, wtedy skuteczne osądzenie czołowych sprawców jest niemal niemożliwe - twierdzi Paczkowski.

d1kpj36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kpj36
Więcej tematów