Produkty niebezpieczne to najczęściej zabawki
Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał 53 zgłoszenia do europejskiego systemu szybkiej wymiany informacji o niebezpiecznych produktach RAPEX. Aż 47 z nich dotyczyło zabawek.
Najczęściej zastrzeżenia dotyczyły produktów pochodzących z Chin. Chodziło głównie o wady konstrukcyjne. Najczęściej problemy stwarzają produkty dla najmłodszych uruchamiane przez pociąganie. Mają one zbyt długie sznurki z dodatkowymi elementami na końcu, na przykład rączką, kółkiem, kołkiem do prowadzenia. Mogą przez to stwarzać niebezpieczeństwo zapętlenia się na szyi, w ostateczności prowadzące do uduszenia.
Zagrożenie dla najmłodszych mogą stanowić również zbyt małe elementy, które łatwo odłączają się od zabawki i mogą zostać połknięte przez dziecko. Oprócz wymienionych, do systemu RAPEX trafiały pojazdy silnikowe, urządzenia elektryczne i kosmetyki.
Liczba produktów stwarzających zagrożenie i usuniętych z rynku, wzrosła w stosunku do 2006 roku o ponad połowę. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim rosnąca świadomość przedsiębiorców, którzy coraz częściej powiadamiają organy nadzoru o niebezpiecznych produktach.