Trwa ładowanie...
23-11-2016 11:15

Proces ws. wspierania ISIS - świadkowie zeznają przy drzwiach zamkniętych

• Sąd Okręgowy w Białymstoku przesłuchuje w środę pierwszych świadków w procesie czterech Czeczenów
• Oskarżeni są o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego
• Świadkowie są przesłuchiwani przy drzwiach zamkniętych
• Są obawy części świadków oraz o zachowanie tajemnicy lekarskiej

Share
Proces ws. wspierania ISIS - świadkowie zeznają przy drzwiach zamkniętychŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d5nqb0t

Przy drzwiach zamkniętych Sąd Okręgowy w Białymstoku przesłuchuje w środę pierwszych świadków w procesie czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Chodzi m.in. o obawy części świadków oraz o zachowanie tajemnicy lekarskiej.

Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską prokuratura zarzuca, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej, w Polsce i w Turcji, m.in. gromadząc pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro.

Według aktu oskarżenia, grupa działała od maja do października 2014 r. w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji, rekrutując bojowników na tzw. dżihad, a także zajmowała się organizowaniem i kupowaniem sprzętu paramilitarnego.

d5nqb0t

Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku, tam też trafiał kupowany sprzęt. Od zatrzymania przez ABW na początku ub. roku, oskarżeni są aresztowani. Nie przyznają się do zarzutów.

W środę Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpoczął przesłuchania świadków. Na początku zdecydował jednak o wyłączeniu jawności przesłuchania osób, które na tę rozprawę zostały wezwane.

Uwzględnił bowiem wnioski tych, które uznały iż ujawnienie informacji, o jakie będzie pytał sąd i strony, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa tych świadków i ich rodzin. Sąd przywołał przykład jednego ze świadków, który w śledztwie odwołał swe zeznania, bo - jak to ujął - krewni oskarżonych nie dawali mu spokoju.

Sąd wyłączył też jawność rozprawy na czas zeznań, które mają złożyć lekarze związani tajemnicą zawodową. Jeden z wątków sprawy dotyczy bowiem zorganizowania w białostockim szpitalu operacji rannego w Syrii mężczyzny.

d5nqb0t

Kolejna rozprawa ma odbyć się za tydzień.

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu utajnienia go w całości chciała zarówno prokuratura, jak i obrońcy. Sąd wówczas oddalił oba wnioski. Uznał, że jawność uzasadnia interes publiczny i prawo do informacji z przebiegu procesu.

Jednocześnie zastrzegł, że nie może być prezentowany wizerunek ani żadne dane personalne oskarżonych i zaznaczył, że na kolejnych rozprawach jawność może być czasowo wyłączana, zwłaszcza gdy będą przesłuchiwani świadkowie.

Oprac. M. Jaworska

d5nqb0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5nqb0t
d5nqb0t
Więcej tematów