Trwa ładowanie...
d2tppjr
inspektor
23-05-2006 14:40

Proces ws. odpadów medycznych na działce b. inspektora środowiska

Proces w sprawie składowania niebezpiecznych
odpadów chemicznych i medycznych na działce rolnej w Narajtach
koło Szczytna (warmińsko-mazurskie rozpoczął się przed
sądem okręgowym w Olsztynie.

d2tppjr
d2tppjr

Na ławie oskarżonych zasiada 7 osób, wśród nich obywatel Węgier, który według prokuratury organizował cały proceder oraz były wojewódzki inspektor ochrony środowiska, który kupił działkę z odpadami.

Prokuratura zarzuca Istvanowi K. przewożenie i składowanie na 3,5 - hektarowej działce, na posesji oraz w budynkach gospodarczych odpadów poszpitalnych takich jak zużyte igły, ampułki, bandaże, leki, strzykawki. Stanowiły one zagrożenie dla środowiska a także mogły spowodować zagrożenie epidemiologiczne.

Istvan K. był właścicielem firmy, która odbierała ze szpitali na terenie całej Polski odpady medyczne i miała je utylizować. Odpady jednak zamiast być unieszkodliwiane trafiały na Mazury na działkę pod Szczytnem, gdzie były palone na powietrzu albo zakopywane w ziemi.

Według prokuratury na działce znaleziono 10 tys. metrów sześciennych odpadów poszpitalnych nie licząc już spalonych i zakopanych w ziemi.

d2tppjr

Przed sądem odpowiada także były wojewódzki inspektor ochrony środowiska Sławomir R. Według śledczych kupił on działkę z niebezpiecznymi odpadami a także wydał wbrew prawu dokument nakazujący spółce komunalnej usunięcie niebezpiecznych odpadów z prywatnej posesji.

Na ławie oskarżonych zasiadają jeszcze kierowcy, którzy zwozili odpady pod Szczytno.

W środę w kolejnym dniu procesu, sąd przesłucha biegłego z zakresu ochrony środowiska.

d2tppjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tppjr
Więcej tematów